Śruba-złodziejka, znana również jako „śruba samozabezpieczająca” lub „śruba antykradzieżowa”, to specjalny rodzaj śruby, która ma zapobiec kradzieży kół z samochodu. Patent znany od wielu lat ponownie budzi zainteresowanie wśród właścicieli aut, co ma związek z rosnącą aktywnością złodziei.
Śruba-złodziejka jest zaprojektowana w taki sposób, aby utrudnić jej odkręcenie bez odpowiedniego narzędzia/nasadki.
Charakterystycznym elementem śruby jest nietypowy łeb, który ma unikalny kształt pasujący wyłącznie do specjalnego narzędzia, np. klucza z takim samym wzorem przypisanego do danego samochodu.
Nasadki/klucza trzeba dobrze pilnować, ponieważ w razie zgubienie nawet sam właściciel samochodu nie będzie w stanie odkręcić koła np. po złapaniu gumy w trasie.
Podstawowym celem stosowania takiej śruby jest zabezpieczenie kół samochodowych przed kradzieżą, co dotyczy szczególnie kół na ładnych, oryginalnych i tym samym drogich felgach aluminiowych.
Śruby-złodziejki są jednak stosowane także poza światem motoryzacji, chociażby do zabezpieczania urządzeń elektrycznych i elektronicznych w miejscach publicznych, takich jak automaty sprzedażowe, bankomaty, urządzenia medyczne itp. czy do ochrony infrastruktury miejskiej (lampy uliczne, ławki, znaki drogowe etc.).