Czy warto skorzystać z usługi przechowywania opon w zakładzie wulkanizacyjnym?

Krzysztof Jagielski
05.12.2022

Sezonowa wymiana opon to nie tylko koszty i czas, ale także problem, z jakim zmaga się wielu właścicieli samochodów: co zrobić z oponami letnimi/zimowymi? W końcu nie będą używane przez wiele miesięcy i trzeba je gdzieś przechować. I tutaj z pomocą przychodzą nam zakłady wulkanizacyjne, które oferują usługę przechowywania opon w swoich magazynach. Czy warto się na to skusić? Sprawdź w naszym poradniku.

Na czym to polega?

Usługa przechowywania opon jest dedykowana tym kierowcom, którzy nie mają miejsca na składowanie ogumienia sezonowego – na przykład nie dysponują własnym garażem. Po wymianie opon pracownik zakładu oznacza je (np. kartką z personaliami właściciela) i zanosi do magazynu, gdzie będą czekać do wiosny/jesieni, w zależności od rodzaju ogumienia.

Ile to kosztuje?

Stawki za przechowywanie opon w zakładzie wulkanizacyjnym są bardzo różne i zależne od regionu kraju oraz renomy zakładu. Wciąż można się spotkać z symboliczną opłatą na poziomie 50-100 złotych rocznie.

O wiele więcej każą sobie płacić autoryzowane stacje obsługi, gdzie roczna opłata za magazynowanie opon może wynieść nawet kilkaset złotych.

Zalety zostawienia opon w przechowalni

Podstawową korzyścią dla właściciela opon jest to, że nie musi szukać dla nich miejsca we własnym zakresie. Koniec z zagracaniem piwnicy czy przydomowego garażu.

Kolejną zaletą jest wygoda. Właściciel nie musi się brudzić podczas przenoszenia opon, pakować ich do samochodu, przypominać sobie, gdzie właściwie je schował itd.

Ważnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z usługi przechowywania opon jest to, że profesjonalny zakład wulkanizacyjny zadba o optymalne warunki magazynowania ogumienia – z dala od promieniowania słonecznego, upału czy mrozu, a także o regularne obracanie opon/kół, co zapobiega odkształceniu się ogumienia.

Jeśli więc nie masz miejsca do przechowywania opon, nie chce Ci się z nimi męczyć, nie będziesz pamiętać o ich obracaniu, a koszt rzędu 100-200 złotych rocznie nie robi na Tobie wrażenia, to jak najbardziej polecamy skorzystać z usługi magazynu zakładu wulkanizacyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie