Czy warto kupić używany samochód z hakiem?

Jerzy Biernacki
03.08.2023

Hak holowniczy to przydatny element wyposażenia samochodu. W naszym kraju wciąż jednak pokutuje przekonanie, że zakup auta z hakiem wiąże się z podwyższonym ryzykiem i wiele osób omija takie pojazdy szerokim łukiem. Czy słusznie? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zalety samochodów z hakiem

Zacznijmy od tego, że montaż haka holowniczego w nowoczesnym samochodzie może być bardzo kosztowny – w grę wchodzą kwoty na poziomie kilku tysięcy złotych. Jeśli więc potrzebujesz haka, to na pewno warto rozglądać się za egzemplarzem, który jest już wyposażony w całą instalację.

Auto z hakiem ma liczne zalety:

  • Pozwala holować przyczepkę transportową czy przyczepę kempingową;
  • Umożliwia przewóz rowerów na specjalnej platformie;
  • Potencjalnie może mieć nieco wyższą wartość przy przyszłej odsprzedaży;

Wady używanych samochodów z hakiem

Podstawą jest bardzo dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta wyposażonego w hak, jak również – w miarę możliwości – ustalenie jego historii. Hak mógł zostać zamontowany przez poprzedniego właściciela zarówno do przewozu rowerów, jak i do holowania lawety czy przyczepy kempingowej.

W tym drugim przypadku istnieje ryzyko, że poszczególne elementy auta są już mocno wyeksploatowane, przede wszystkim układ napędowy, półosie, skrzynia biegów, sprzęgło, a do tego także elementy konstrukcyjne.

Jeśli więc sprzedający nie ma dowodów na to, że hak był wykorzystywany tylko okazjonalnie do hobbystycznych zastosowań, a stan auta budzi wątpliwości, to lepiej darować sobie zakup tego konkretnego egzemplarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie