Czy warto kupić nowy samochód na kredyt? Argumenty za i przeciw

Piotr Kowalczyk
20.11.2020

Zakup fabrycznie nowego samochodu jest sporym obciążeniem finansowym. Ma to jednak swoje zalety – jeżdżąc nówką nie musimy się martwić wysokimi kosztami napraw, mamy gwarancję producenta i – przynajmniej w teorii – jesteśmy mniej narażeni na niespodziewane awarie. Ma to jednak swoją cenę. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup gotówkowy często rozważają wzięcie kredytu samochodowego. Czy to dobry pomysł? W naszym poradniku przedstawiamy argumenty za oraz przeciw.

Dlaczego warto kupić auto w kredycie?

Podstawową korzyścią jest to, że dzięki kredytowi możemy właściwie od ręki stać się właścicielami fabrycznie nowego samochodu. Co prawda taka forma finansowania jest dość droga, ale i tak wypada korzystnie w porównaniu z np. leasingiem konsumenckim (to w praktyce inna forma kredytu) czy wynajmem długoterminowym.

Zakup auta w kredycie ma również tę zaletę, że w tym przypadku kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu. To jego dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Może więc dowolnie rozporządzać swoim majątkiem i np. sprzedać auto, jeśli uzna, że nie jest w stanie dłużej spłacać kredytu – wówczas wystarczy tylko rozliczyć się z bankiem z reszty należności.

Wady kredytu samochodowego

Przede wszystkim jest to kredyt konsumencki, a więc bardzo niepożądany, bo skutkujący znaczącym wzrostem zadłużenia. Zakup samochodu w kredycie solidnie obciąża budżet domowy, ponieważ poza ponoszeniem kosztów utrzymania pojazdu trzeba jeszcze spłacić dług.

Kolejną wadą tego rozwiązania jest fakt, iż kupujemy przedmiot, który bardzo szybko traci na wartości. W ciągu pierwszych 3 lat eksploatacji cena samochodu może spaść nawet o 40% i tych pieniędzy już nigdy nie odzyskamy. Trudno więc tutaj mówić o inwestycji – to raczej sposób na spełnienie własnej zachcianki.

Kredyt samochodowy jest też bardzo kosztowny. Po podliczeniu wszystkich rat i opłat towarzyszących okaże się, że ostateczna cena samochodu była o dobrych kilkanaście tysięcy złotych wyższa w porównaniu z tą, jaką trzeba byłoby zapłacić przy zakupie gotówkowym.

Dodatkowo zwracamy uwagę na fakt, iż kredyt samochodowy nie jest wcale tak łatwo dostać. Trzeba przejść pełną procedurę oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klienta. Ta zdolność znacząco spada po zaciągnięciu kredytu, co może być problemem w sytuacji, gdy nabywca planuje w niedługim czasie starać się o kredyt hipoteczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie