Czujniki ciśnienia w oponach TPMS - jak zaprogramować? Urządzenia do obsługi czujników.

Mariusz Siwko
10.08.2022

System Monitorowania Ciśnienia w Oponach nazywany powszechnie czujnikiem TPMS, to element dodatkowy montowany we wszystkich pojazdach produkowanych i sprzedawanych po pierwszym listopada 2014 roku. Widoczny jest on na desce rozdzielczej w pojeździe i stanowi niezwykle ważny czynnik dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Jak działa oraz czym charakteryzuje się niezbędne w tym przypadku urządzenie do obsługi TPMS?

System Monitorowania Ciśnienia w Oponach - czym się charakteryzuje?

TPMS to skrót od Tyre Pressure Measuring System. Dotyczy on ważnych kwestii dla bezpieczeństwa podczas jazdy, skutecznie przeciwdziałając wszelkim wypadkom oraz problemom związanym z niskim ciśnieniem w oponie, oraz jego nagłym spadkiem. Dlatego też system ten ma ogromne znaczenie dla wygody oraz właściwej sterowności pojazdu.

Niewłaściwy poziom ciśnienia lub też duże różnice pomiędzy poszczególnymi wartościami w danych oponach podczas jazdy mają zły wpływ nie tylko na komfort, ale także hamowanie czy inne niestandardowe sytuacje. Wtedy nietrudno o utracenie sterowności i kontroli nad pojazdem, co jednoznacznie może być przyczyną groźnych wypadków. Dodatkowo nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach może wpływać negatywnie na spalanie, wygodę czy nieproporcjonalne zużycie opon. 

Najczęściej niestety nie ma możliwości wyczucia obecnej różnicy ciśnienia w oponach, szczególnie w przypadku codziennego użytkowania pojazdu. Podobnie jest ze wzrokową oceną stanu ciśnienia. Stąd też najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie TPMS. To właśnie dzięki nim możliwe jest kontrolowanie różnic w ciśnieniu oraz informowanie o nieprawidłowym poziomie. 

Czujniki TPMS - jakie zapewniają korzyści?

Czujnik ciśnienia w oponach to w zasadzie same korzyści. Wśród najistotniejszych z pewnością zaliczyć można:

  • właściwy poziom ciśnienia w każdej oponie,
  • wysokie bezpieczeństwo podczas jazdy na drodze,
  • zdecydowanie wyższy komfort podczas jazdy,
  • równomierne zużycie opon podczas użytkowania pojazdu,
  • wyższa sterowność samochodu,
  • optymalne zużycie paliwa w trasie.

Dzięki nim znacznie wzrasta komfort sterowania pojazdem w każdych warunkach. To także o wiele niższe koszty eksploatacji, dzięki czemu rozwiązania te cieszą się pozytywnymi recenzjami. Dlatego też, jeśli Twój samochód również jest w nie wyposażony warto zadbać o ich właściwe działanie. 

Czujniki ciśnienia w oponach - jakie są ich rodzaje?

W ofercie znajdziemy dwa rodzaje czujników ciśnienia. Są to odpowiednio czujniki uniwersalne oraz dedykowane.

Czujniki uniwersalne świetnie sprawdzają się podczas zastępowania oryginalnych części, niezależnie od modelu auta oraz jego specyfikacji. Niemniej jednak do uzyskania poprawnej pracy konieczne jest zaprogramowanie ich zgodnie do odpowiedniej marki samochodu z wykorzystaniem właściwego urządzenia do programowania.

Z kolei czujniki dedykowane przeznaczone są do konkretnych marek pojazdów osobowych, między innymi BMW, Renault, Ford, Fiat, Mercedes i innych. Nie wymagają dodatkowych działań dopasowujących, ponieważ posiadają odpowiednio dostosowane elementy do danych samochodów, dzięki czemu pracują one dokładnie tak, jak ich oryginalne odpowiedniki.

Oprócz tego ważne jest również zaopatrzenie się w:

  • Zestawy serwisowe - niezbędne do działań związanych z naprawą lub wymianą czujników. 
  • Zawory do czujników - czyli wentyle, są obowiązkowym uzupełnieniem czujników, dzięki którym będziesz miał pełną kontrolę nad sterownością oraz stanem opon. Mogą być gumowe lub aluminiowe.

Jaki rodzaj czujnika wybrać?

Czujniki uniwersalne oraz dedykowane posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. W przypadku wybrania uniwersalnych pozycji czujników duża zaletą jest możliwość zastosowania tylko jednego rodzaju dla różnych modeli samochodów. W przypadku przedsiębiorstw i warsztatów samochodowych jest to niezwykle korzystne, ponieważ nie ma konieczności przechowywania wielu różnych modeli czujników, wystarczy ich odpowiednie przeprogramowanie, co znacznie usprawnia cały proces. Natomiast wybierając czujniki dedykowane, mamy pewność, iż są one właściwie kompatybilne z rodzajami felg, czego pewności nie mamy w przypadku modeli uniwersalnych. W ich przypadku nierzadko konieczne będzie zapoznanie się z zaleceniami producenta odnośnie ich dopasowania, dzięki któremu można sprawnie określić zakres czujnika oraz móc dopasować go do danego modelu

Urządzenie do obsługi czujników TPMS - jak działa?

To standardowe urządzenia o wysokich walorach diagnostycznych, które skutecznie sprawdzają każdy czujnik w oponie. Nieocenione podczas pracy w warsztacie samochodowym, stacji diagnostycznej, wulkanizacji i w każdym innym miejscu, w którym możemy mieć do czynienia z TPMS.

Urządzenie do obsługi czujników TPMS pozwala sprawnie zaprogramować większość samochodów osobowych wyposażonych w system. Dzięki niemu możliwe jest aktywowanie i dezaktywowanie czujników, a także przekazywanie ich danych oraz rozwiązywanie problemów podczas wynikłych uszkodzeń. Dodatkowo urządzenie do programowania TPMS wyświetla oraz umożliwia wydrukowanie danych dotyczących ID czujnika, poziomu ciśnienia czy stanu baterii oraz wielu innych informacji. Chcesz dowiedziec się więcej sprawdź swistowski.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie