Czernidło do opon – jak używać?

Remigisz Szulc
21.04.2023

Czernidło do opon to podstawowy element wyposażenia każdego właściciela dbającego o efektowny wygląd swojego auta. Niepozorne opony mają duży wpływ na ostateczną prezencję samochodu, dlatego warto nadać im blask i pogłębić ich kolor. Zwłaszcza, że nie jest to ani trudne, ani kosztowne. W naszym poradniku krótko podpowiadamy, jak prawidłowo używać czernidła do opon.

Rodzaje czernideł

Na rynku znajdziemy zarówno czernidła w formie pianki, sprayu, jak i żelu. Powszechnie uważa się, że te ostatnie dają najlepszy i najtrwalszy efekt, przy czym są też najdroższe (ceny od około 50 zł za 250 ml, czernidło w piance można kupić za około 20 zł za 750 ml).

Najpierw dokładnie myjemy i suszymy opony

Do mycia opon możesz użyć wody z szamponem i szczotki lub specjalnego preparatu do gumy. Ważne jest przy tym to, aby nigdy nie nakładać czernidła na wilgotną gumę, ponieważ to skróci efekt działania preparatu. Opona musi być idealnie sucha.

Nakładamy czernidło/żel

W zależności od rodzaju środka robimy to bezpośrednio (spray) lub nakładając preparat na gąbkę/szmatkę (żel). Zadbaj o precyzję, szczególnie przykładając się do zabezpieczenia napisów na oponach. Nie pomijaj powierzchni w bezpośrednim styku z felgą.

Zdecyduj, czy zależy Ci na większym połysku czy efekcie matowym

Jeśli nie chcesz, aby opony nadmiernie się świeciły, to dokładnie przetrzyj ich powierzchnię np. zmywakiem kuchennym zaraz po zastosowaniu czernidła. W przeciwnym razie, jeśli chcesz uzyskać błyszczący efekt, delikatnie przetrzyj powierzchnię opon miękką ścierką lub nałóż drugą warstwę preparatu.

Jak często stosować czernidło do opon?

To zależy od Twoich oczekiwań, ale przede wszystkim od jakości samego środka. Czernidła, a dokładnie żele do opon z wyższej półki, zapewniają ochronę gumy i jej estetyczny wygląd na około 2-3 tygodnie. Po tym czasie warto powtórzyć aplikację, zwłaszcza jeżdżąc autem w złej pogodzie czy często myjąc samochód przy użyciu agresywnej chemii (np. środka do mycia felg aluminiowych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie