Co zrobić z samochodem, którego nie opłaca się naprawiać?

Antoni Kwapisz
24.01.2024

O nieopłacalności naprawy samochodu mówimy wtedy, gdy koszt usunięcia usterki lub szeregu usterek przekracza wartość auta. Zwykle mamy z tym do czynienia w przypadku starszych samochodów, ale nie tylko – w nowszych autach horrendalnie drogie mogą być np. naprawy powypadkowe. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, to na pewno zadajesz sobie pytanie: co zrobić z samochodem, którego naprawa jest kompletnie nieopłacalna? Kilka opcji omawiamy w naszym poradniku.

Skup złomu

Naturalną decyzją wydaje się być oddanie samochodu do skupu złomu ze stacją demontażu, gdzie auto zostanie wycenione po cenie złomu (od kilograma). Choć brzmi to strasznie, to w rzeczywistości może się okazać, że w ten sposób uzyskasz więcej pieniędzy niż w przypadku próby sprzedaży pojazdu na wolnym rynku.

Sprzedaż

To, że Tobie nie opłaca się naprawiać samochodu wcale nie oznacza, że nie znajdzie się ktoś zainteresowany doprowadzeniem auta do stanu używalności. Może natrafisz na fana marki, miłośnika danego modelu, domorosłego mechanika, który lubi grzebać przy samochodach i nie przerażają go stwierdzone usterki? Pomyśl o wystawieniu auta na sprzedaż, oczywiście po bardzo atrakcyjnej cenie, aby jak najszybciej się go pozbyć i zdobyć środki na zakup innego pojazdu.

Sprzedaż na części

Jeśli masz sporo wolnego czasu i trochę umiejętności mechanicznych, to możesz pomyśleć o rozebraniu samochodu i sprzedaży „po kawałku”, czyli na części. Z pewnością pozwoli to uzyskać więcej pieniędzy w porównaniu ze sprzedażą auta w całości. Jeśli jest to popularny model samochodu, to raczej nie powinno być problemu ze znalezieniem chętnych na np. tapicerkę, silnik (o ile jest na chodzie), części karoseryjne itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie