Co zamiast płynu do spryskiwaczy? Ciekawe alternatywy

Mateusz Nowak
20.05.2024

Powody, dla których kierowcy szukają alternatywy dla gotowego płynu do spryskiwaczy, mogą być różne. W grę wchodzą i oszczędności, i potrzeba chwili, np. brak możliwości zakupu płynu, gdy szyba jest już mocno zabrudzona. W naszym poradniku podpowiadamy, czego możesz użyć zamiast klasycznego płynu do spryskiwaczy.

Woda z octem

Mieszanina wody z octem jest popularnym domowym środkiem czyszczącym, który można również stosować jako płyn do spryskiwaczy. Zazwyczaj stosuje się proporcję około 1 do 10, czyli 1 porcja octu na 10 porcji wody. Ocet nie tylko skutecznie usuwa osady, ale też zapobiega tworzeniu się kamienia. Niestety, taka mikstura ma dość nieprzyjemny zapach.

Woda z alkoholem izopropylowym

Alkohol izopropylowy jest standardowym dodatkiem do płynu do spryskiwaczy, który można kupić np. w sklepie budowlanym i we własnym zakresie przygotować całkiem skuteczny płyn. Zastosuj proporcję alkoholu do wody około 1:1.

Woda z płynem do naczyń

Opcja wyłącznie na sezon letni. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością płynu, ponieważ mikstura nie może się pienić na szybie. Dodaj kilka kropel łagodnego detergentu do wody i wlej do zbiornika w samochodzie.

Gotowy płyn do szyb

Domowy płyn do mycia szyb także sprawdzi się w roli płynu do spryskiwaczy. Z uwagi na dość wysoką cenę można go rozcieńczyć z wodą i użyć w awaryjnej sytuacji, gdy np. nie mamy już płynu, nie możemy go szybko kupić, a musimy ruszać w trasę.

Niezależnie od wybranej opcji pamiętaj, że nie są to rozwiązania trwałe, a jedynie okazjonalne. Docelowo i tak radzimy zalać układ markowym płynem do spryskiwaczy, dopasowanym do aktualnego sezonu (zimowy lub letni).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie