Co to jest numer VIN i do czego służy?

Jerzy Biernacki
29.01.2019

Słowo VIN tłumaczy się z języka angielskiego: Vehicle Identification Number, a w Polsce potocznie nazywa się Numerem Nadwozia.

Producent jeszcze w fabryce nadaje numer VIN w celu identyfikacji pojazdu. Na całym świecie można spotkać się z różnymi normami, jednak dla wszystkich podstawą jest siedemnastoznakowy zapis.

Co ważne, przy zapisie numeru VIN nie stosuje się liter „O” i „I”, ponieważ mogą się pomylić z cyframi „0” i „1”. Każdy taki numer przypisany do pojazdu jest indywidualny i całkowicie niepowtarzalny, dlatego ułatwia to identyfikację pojazdu.

Numer VIN możemy podzielić na następujące części:

  • WMI – to pierwsze trzy znaki w numerze VIN, które oznaczają jaki to producent światowy

  • VDS – to kolejne 5-6 znaków w numerze VIN zaraz po WMI

  • VIS – to numer seryjny pojazdu, liczy najczęściej osiem znaków. Zawiera rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu

Atuty posiadania numeru WIN

Gdzie należy szukać numeru WIN na pojeździe? Najczęściej numer WIN jest wybity na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy lub może znajdować się na słupku bocznym po stronie kierowcy. Właśnie tutaj znajdziesz etykietę pojazdu, która zawiera dane producenta, dane techniczne oraz numer VIN. Nie zapominajmy, że numer WIN jest także wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli chodzi o polskie dokumenty to znajdziemy go pod literą „E”.

Jeśli mamy zamiar kupić używane auto to warto wcześniej sprawdzić numer VIN. Dzięki temu dowiesz się czy pojazd nie był kradziony lub czy uczestniczył w wypadku. Zrobisz to za pomocą wyszukiwarki internetowej takiej jak: https://www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin.

Kolejnym atutem numeru WIN jest możliwość sprawdzenia jakie części do samochodu będą trudniej dostępne. To bardzo przydatne np. w sytuacji po kolizji.

Natomiast jeśli chcesz wyszukać swój pojazd, ponieważ nie wiesz gdzie się znajduje możliwe jest skorzystanie ze strony internetowej www.gpswox.com. To bardzo proste w obsłudze, a za pomocą gps zostanie odnaleziony samochód. Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo to warto skorzystać z takiej opcji.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.