Co możesz zrobić, aby Twoje auto lepiej się prowadziło?

Maciej Piwowski
17.05.2021

Złe prowadzenie się auta niekoniecznie musi świadczyć o poważnej usterce. Czasami jest to efekt jakiegoś drobiazgu, z którym kierowca poradzi sobie sam, nie ponosząc przy tym dużych (lub żadnych) wydatków. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoje auto zaczęło się lepiej zachowywać na drodze.

Skontroluj ciśnienie w oponach

Od tego warto zacząć, ponieważ złe prowadzenie się auta może być spowodowane właśnie zbyt niskim lub nierównym ciśnieniem w oponach. Podjedź na stację benzynową z ogólnodostępnym kompresorem, następnie sprawdź, jakie ciśnienie zaleca producent auta (informacji szukaj pod klapką wlewu lub na słupku od strony pasażera), a następnie dopompuj powietrza.

Zmień opony

Jeśli uzupełnienie ciśnienia niewiele pomogło, to być może wina leży po stronie samego ogumienia? Opony w Twoim aucie mogą być już zużyte lub wyząbkowane, co wiąże się z koniecznością ich wymiany. Jeśli lubisz dynamiczny styl jazdy, to rozważ zainwestowanie w opony w większym rozmiarze, przede wszystkim szersze – na tyle, na ile pozwalają felgi oraz rekomendacje producenta samochodu.

Skontroluj zawieszenie

Złe prowadzenie się samochodu może być spowodowane jakąś usterką w układzie zawieszenia. Rozsądnie będzie więc podjechać na stację diagnostyczną i poprosić o kontrolę – zapłacisz za to 20-30 złotych. Diagnosta powie Ci, które elementy zawieszenia wymagają wymiany – mogą to być np. końcówki drążków kierowniczych, sworznie wahaczy czy amortyzatory.

Ustaw zbieżność i geometrię

Bardzo często przyczyną złego prowadzenia się samochodu jest nieprawidłowa zbieżność – wówczas auto będzie ściągać w jedną stronę i wymagać stałego poprawiania kierunku jazdy. Ma to również fatalny wpływ na całe zawieszenie oraz trwałość ogumienia. Ustawienie zbieżności kosztuje do 100 złotych, w zależności od regionu kraju.

Przy okazji warto jednak poprosić o kontrolę geometrii, co jest bardziej skomplikowane i droższe, ale daje pewność, że koła są ustawione pod odpowiednimi kątami i to nie po ich stronie leży przyczyna złego prowadzenia się pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.