Co grozi za przejazd na czerwonym świetle?

Jerzy Biernacki
24.03.2020

Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle jest jednym z najcięższych wykroczeń drogowych. Grożą za to poważne konsekwencje finansowe, z czego jednak część kierowców nic sobie nie robi. Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której ktoś miał za nic przepisy i perfidnie przejechał na tzw. „późnym żółtym”. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne i takiego zachowania nic nie uzasadnia: ani pośpiech, ani zagapienie się. Warto więc przy tej okazji przypomnieć, co właściwie grozi za przejazd na czerwonym świetle. Wszystkiego można się dowiedzieć z kodeksu drogowego.

Jaki mandat za przejazd na czerwonym?

Kierowca, który zostanie przyłapany na przejechaniu przez skrzyżowanie czy przejście dla pieszych na czerwonym świetle musi się mocno złapać za portfel. Taryfikator mandatów przewiduje za takie zachowanie maksymalną karę, czyli do 500 złotych. Policjant (lub sąd, jeśli kierowca nie przyjmie mandatu) może obniżyć mandat do 300 złotych, o ile uzna, że kierowca nie stworzył wielkiego zagrożenia na drodze, ewentualnie faktycznie w momencie wjeżdżania na skrzyżowanie sygnalizator nadal wskazywał sygnał żółty. Tak czy inaczej: będzie bolało.

Ile punktów karnych za przejazd na czerwonym?

Oprócz mandatu karnego kierowca, który złamie przepisy, musi się liczyć również z obciążeniem jego konta punktami karnymi. Tutaj „stawka” jest stała i wynosi dokładnie 6 punktów, co – biorąc pod uwagę ciężar przewinienia – wydaje się być dość łagodnym wymiarem kary.

Nie ma policji? A może tak Ci się tylko wydaje?

Wielu kierowców do teraz jest święcie przekonanych, że przejazd na czerwonym świetle w momencie, gdy w pobliżu nie stoi patrol policji, ujdzie im na sucho. Nic bardziej mylnego. Obecnie istnieją inne metody pociągnięcia pirata drogowego do odpowiedzialności. Kilka z nich wymieniamy poniżej:

  • Kamerki samochodowe w innych pojazdach – to dziś właściwie standardowe wyposażenie samochodu. Nie brakuje kierowców, którzy udostępniają zapisy ze swoich kamerek, na których widać przypadki łamania prawa o ruchu drogowym. Takie filmy trafiają do policji, która następnie robi z nich użytek. Zawsze więc musisz brać pod uwagę możliwość, że ktoś po prostu nagrał Twoje wybryki za kółkiem.
  • Rejestratory na skrzyżowaniach – w całej Polsce montuje się coraz więcej takich rejestratorów, szczególnie na tych najniebezpieczniejszych skrzyżowaniach. Rejestrator, czyli po prostu kamera, monitoruje zachowania kierowców. Na tej podstawie osoba obsługująca monitoring może bez trudu wychwycić przypadki łamania przepisów, czyli przejazdu na czerwonym świetle.
  • Rejestratory mobilne – z tego narzędzia coraz chętniej korzysta polska policja. Funkcjonariusze ustawiają się w pewnej odległości od skrzyżowania, w taki sposób, aby nie rzucać się zanadto w oczy. Następnie rozstawiają maszt, na którym jest umieszczona kamera. W ten sposób w ciągu kilku godzin mogą wyłapać setki przypadków przejazdu na czerwonym świetle. Niesubordynowani kierowcy otrzymają mandaty pocztą.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.