Chcesz kupić nowy samochód, ale w salonie pustki? Sprawdź, co robić

Maciej Piwowski
19.04.2022

Zakup fabrycznie nowego samochodu jest dziś nie lada wyzwaniem. Wszystko przez ogromne opóźnienia produkcyjne. Aut w salonach po prostu brakuje, a zamówienie samochodu do produkcji wiąże się z czasem oczekiwania wynoszącym nawet – uwaga – ponad rok! Jeśli sam masz dokładnie ten problem, to sprawdź, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zakup nowego auta praktycznie od ręki.

Nie wybrzydzaj

Podstawowa kwestia: jeśli potrzebujesz samochodu na już, to niestety, ale stoisz na gorszej pozycji niż dealer. Musisz zdecydować się na zakup auta gotowego do odbioru i liczyć się z tym, że nie będzie on ani w wymarzonej wersji silnikowej, ani wyposażenia. Może to być również samochód powystawowy lub wręcz testowy, co nie każdemu będzie odpowiadać.

Dołóż do budżetu

Najłatwiej jest dziś kupić od ręki fabrycznie nowe samochody w topowych wersjach wyposażenia. Wynika to z tego, że są one najdroższe, a więc nie ma na nie tylu chętnych. Jeśli możesz dołożyć do wstępnie przyjętego budżetu, to zrób tak i wtedy zyskasz znacznie większe pole manewru. Dodatkowo staniesz się posiadaczem znacznie bardziej komfortowego i przyjemniej jeżdżącego auta.

Szukaj samochodu w całej Polsce

To, że lokalny dealer nie ma akurat samochodów na stanie nie oznacza, że identyczna sytuacja panuje we wszystkich salonach. Od tego jest Internet, aby bez wychodzenia z domu znaleźć samochód spełniający Twoje oczekiwania w dowolnym zakątku Polski. W przypadku fabrycznie nowego auta odpada nam ryzyko, że jest uszkodzone, niesprawne czy porysowane, a więc możesz ze spokojem kupić pojazd na drugim końcu kraju, wsiąść w pociąg i po prostu go odebrać.

Rozważ zakup za granicą

To także ciekawa opcja, dostępna nie tylko dla osób znających język obcy. Przy pomocy tłumacza Google jesteś w stanie uzgodnić warunki zakupu auta dostępnego na przykład w salonie w Niemczech czy w Czechach. Nie będzie również żadnego problemu z formalnościami, ponieważ mamy tutaj do czynienia z zakupem wewnątrzwspólnotowym (choć spodziewaj się dodatkowych kosztów związanych z np. koniecznością dopłacenia podatku VAT w przypadku zakupu na firmę).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie