Cesja wierzytelności z tytułu polisy OC – co to takiego? Czy jej sporządzenie jest bezpieczne?

Mariusz Siwko
01.11.2015

Dopłata do odszkodowania komunikacyjnego wypłaconego w ramach polisy OC sprawcy cieszy się wśród polskich kierowców coraz większą popularnością. Wynika to z faktu rosnącej świadomości, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe bez żadnych skrupułów zaniżają wysokość wypłacanych odszkodowań. Aby móc skorzystać z dopłaty konieczne jest jednak sporządzenie cesji wierzytelności z tytułu polisy OC. Na czym to polega?

Czym jest cesja wierzytelności z tytułu polisy OC?

W praktyce jest to umowa cywilno-prawna, która funkcjonuje w polskim Kodeksie Cywilnym. Jej sporządzenie wiąże się z tym, że wszelkie prawa z polisy sprawcy – czyli m. in. możliwość dochodzenia przed sądem urealnienia kosztorysu szkody – przechodzą na firmę udzielającą dopłaty do odszkodowania. Czy kierowca ponosi jakiekolwiek ryzyko? Absolutnie nie.

Posiadając prawa do wierzytelności kierowca może we własnym zakresie sądzić się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Z góry stoi jednak na gorszej pozycji. Najczęściej nie dysponuje środkami na zatrudnienie prawnika, ekspertów i rzeczoznawców. Zależy mu także na jak najszybszym zakończeniu sprawy i naprawieniu auta. To będzie trudne do osiągnięcia.

Praktyka pokazuje, że tego typu spory potrafią się ciągnąć miesiącami. Kierowcom bardzo trudno jest też udowodnić, że zaproponowana i wypłacona im kwota odszkodowania jest rzeczywiście zbyt niska.

Komfortowe rozwiązanie

Sporządzenie cesji praw na rzecz firmy oferującej dopłatę do odszkodowania jest zatem korzystne i rozsądne. Kierowca dostaje pieniądze – najczęściej są to pokaźne sumy – i nie musi się dalej martwić przebiegiem sprawy. Nie będzie występować przed sądem w charakterze świadka, nie ryzykuje również utraty zniżek, nie angażuje własnych środków w walkę z ubezpieczycielem.

Polskie przepisy w pełni dopuszczają możliwość sporządzenia cesji praw wierzytelności z tytułu polisy OC sprawcy. Jest to bezpieczne i bardzo wygodne dla kierowcy rozwiązanie. Do sporządzenia cesji dochodzi już po zaakceptowaniu przez właściciela pojazdu propozycji wysokości dopłaty, jaką złoży firma oferująca tę usługę. Na każdym etapie współpracy kierowca ma prawo poprosić o wytłumaczenie wszystkich procedur i udokumentowanie ich przepisami prawa.

Czy sporządzenie cesji praw wierzytelności z polisy wiąże się jakimiś konsekwencjami?

Kierowca w praktyce nie musi się niczego obawiać – oczywiście pod warunkiem, że podejmie współpracę z profesjonalną firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Sporządzenie cesji jest zwykłą umową, a to, co następuje później, odbywa się już całkowicie poza właścicielem auta. Nie ma więc żadnych konsekwencji – prawnych czy ekonomicznych.

Sporządzenie cesji praw wierzytelności z polisy OC nie ma wpływu na późniejszą wysokość zniżek komunikacyjnych kierowcy, ponieważ to nie on będzie występować przed sądem przeciwko firmie ubezpieczeniowej.

Jakie korzyści ma z tego firma oferująca dopłatę do odszkodowania? Może bez przeszkód dochodzić urealnienia kosztorysu szkody we własnym imieniu. Zwykle udaje się jej wywalczyć znaczne  zwiększenie kwoty odszkodowania. Dlatego właśnie kierowca może liczyć na atrakcyjną dopłatę i w większości przypadków powinien z tej możliwości skorzystać.

Przykładowa firma specjalizująca sie w dopłatach do odszkodowania: promesco.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie