Bezpieczny przejazd przez wieś po zmroku – najważniejsze zasady

Maciej Piwowski
29.12.2021

Jazda po polskich drogach sama w sobie jest dość niebezpieczna, a już szczególnie po zmroku. Nasz kraj spowija gęsta sieć dróg lokalnych, w tym gminnych i powiatowych, których stan pozostawia wiele do życzenia. Do tego dochodzi szereg innych zagrożeń, których zlekceważenie jest prostą receptą na wypadek. Dlatego przejeżdżając przez jakąkolwiek wieś po zmroku zachowaj ostrożność i stosuj się do tych kilku podstawowych zasad.

Nie przekraczaj dozwolonej prędkości

Niby banał, ale trzeba o tym przypominać do znudzenia. Nie ważne, że droga jest pusta, że jest środek nocy i wokół nie ma żadnej żywej duszy. Nigdy nie przekraczaj dozwolonej prędkości na obszarze zabudowanym, ponieważ w razie jakiegokolwiek zdarzenia to Ty będziesz obarczony winą.

Zawsze obserwuj pobocze

Chodzi nie tylko o wyeliminowanie ryzyka wbiegnięcia kogoś na jezdnię wprost pod koła Twojego samochodu, ale również o zauważenie w porę pieszych poruszających się poboczem oraz rowerzystów. Niestety, w naszym kraju wciąż lekceważy się kwestię noszenia odblasków, dlatego kieruj się zasadą ograniczonego zachowania, co i rusz zerkając na pobocze w poszukiwaniu kogoś w ciemnym ubraniu, kogo w normalnych warunkach nie masz szans odpowiednio wcześnie zauważyć.

Używaj świateł drogowych, gdy jest to konieczne

Nie ma nic złego w tym, że włączysz światła drogowe nawet na dobrze oświetlonej ulicy. Pamiętaj tylko, aby je wyłączyć w momencie, gdy zauważysz w oddali zbliżający się pojazd lub pieszego/rowerzystę. Światła drogowe mogą dać Ci bezcenne sekundy na reakcję, gdyby np. miało się okazać, że tuż przed maskę wybiega Ci pies, kot etc.

Zwolnij przed przejściem dla pieszych

To abecadło bezpieczeństwa, dlatego zapamiętaj sobie tę zasadę: bez względu na porę dnia i okoliczności drogowe, zawsze zwolnij zbliżając się do przejścia dla pieszych. Nie zakładaj, że pieszy rozumnie zatrzyma się przed zebrą, a tym bardziej, że będzie mieć na sobie elementy odblaskowe. Zawsze Twoim bazowym scenariuszem powinien być ten, w którym ktoś nagle wbiega na przejście – musisz więc mieć czas na reakcję, a to nie będzie możliwe, jeśli nie zredukujesz prędkości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.