Bezpieczna jazda w koleinach – podstawowe zasady

Remigisz Szulc
30.09.2022

Koleiny to zmora polskich dróg. Nie tylko znacząco pogarszają komfort jazdy, ale wręcz stanowią olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Szczególnie niedoświadczeni kierowcy mogą mieć spore problemy z jazdą w koleinach. Dlatego warto poznać i stosować się do kilku podstawowych zasad, które omawiamy w naszym poradniku.

Staraj się wyjechać poza koleiny

Jeśli tylko jest to możliwe, to unikaj jazdy w koleinach, obierając nieco inny tor jazdy. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji konieczne jest ciągłe kontrolowanie kierownicy i wprowadzanie delikatnych korekt. Wpadnięcie w koleinę przy dużej prędkości jest szalenie niebezpieczne!

Uwaga na aquaplaning!

Bardzo groźna i męcząca jest jazda w koleinach podczas lub tuż po opadach deszczu. W takiej sytuacji niemal pewny jest aquaplaning, czyli zjawisko, kiedy to opony nie mają bezpośredniego kontaktu z nawierzchnią. Sprzyja to utracie kontroli nad samochodem.

Zredukuj prędkość

Jeśli nie czujesz się pewnie podczas jazdy w koleinach, to nie pozostaje Ci nic innego jak zredukować prędkość do takiej, którą uznajesz za bezpieczną. Masz do tego pełne prawo i nie zwracaj uwagi na kierowców, którzy próbują Cię poganiać.

Trzymaj kierownicę oburącz

Podczas jazdy w koleinach nie ma mowy o trzymaniu kierownicy tylko jedną ręką, a tym bardziej o kierowaniu palcem czy kolanem. Musisz zachować pełne skupienie i być przygotowanym na to, że w pewnym momencie koleina może szarpnąć kołem, przez co będziesz zmuszony do wykonania natychmiastowej kontry.

Ostrożnie podczas wyprzedzania

O ile jazda w koleinach ze stałą prędkością jest jeszcze do opanowania, o tyle największy problem stanowi konieczność zmiany pasa ruchu. Może się to skończyć nawet utratą kontroli nad samochodem. Jeśli nie czujesz się na siłach, to nie wyprzedzaj poprzedzającego pojazdu lub poczekaj z tym manewrem do momentu, aż zrobi się luźniej na drodze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.