Bezpieczna jazda w czasie wichury – pamiętaj o tych zasadach

Jerzy Biernacki
29.03.2022

W Polsce coraz częściej zdarzają się niszczycielskie wichury, również w okresie zimowym. Orkany nawiedzające nasz kraj stanowią olbrzymie zagrożenie dla infrastruktury, ale też dla kierowców, których silny wiatr zastał w trasie. Dlatego w naszym poradniku wymieniamy i wyjaśniamy najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy w czasie wichury.

Jeśli możesz – zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu

Za takie miejsce można uznać przede wszystkim stację benzynową z zadaszeniem oraz parking podziemny, na przykład na terenie hipermarketu. Ten drugi gwarantuje brak ryzyka uszkodzenia pojazdu. Jeśli wybierasz pobocze drogi, to koniecznie pamiętaj o włączeniu świateł awaryjnych, zwłaszcza przy gorszej widoczności.

Ostrożnie z wyprzedzaniem

W czasie wichury należy się rygorystycznie stosować do przepisów ruchu drogowego. Jeśli musisz wyprzedzić, to tylko w dozwolonym miejscu. Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od wyprzedzanego pojazdu. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów ciężarowych i TIR-ów – wyjechanie przed taki pojazd może spowodować gwałtowne uderzenie podmuchu wiatru w karoserię Twojego samochodu. Trzymaj mocno kierownicę!

Zachowaj odległość od drzew, słupów, reklam

Jadąc drogą, wzdłuż której znajdują się takie elementy, koniecznie staraj się trzymać środkowej linii rozdzielającej jezdnie. Uważnie obserwuj pobocze – jeśli zauważysz, że np. szyld reklamowy w oddali gwałtownie się kołysze, to zredukuj prędkość i w miarę możliwości wymiń go w znacznej odległości.

Nie zatrzymuj się w niebezpiecznych miejscach

Mamy tutaj na myśli wszelkie miejsca znajdujące się w pobliżu drzew, szyldów, słupów, reklam etc. Każdy z takich elementów może nagle runąć na samochód i nie tylko go zniszczyć, ale też uwięzić Cię w środku lub nawet doprowadzić do tragedii.

Zwiększ odległość na autostradzie lub drodze ekspresowej

Jadąc drogą szybkiego ruchu powinieneś znacznie zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Pozwoli Ci to bacznie obserwować to, co dzieje się przed maską i zyskać czas na reakcję, gdyby np. nagle wiatr zdmuchnął wielką gałąź czy inny przedmiot na drogę.

Z kolei widząc, że zbliżasz się do pojazdu z zamontowanym np. boksem dachowym, drabiną, bagażnikiem rowerowym i samymi rowerami, staraj się jak najszybciej go wyminąć. Takie auta, a dokładnie to, co przewożą, stanowi ogromne zagrożenie w czasie wichury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.