Bezpieczna jazda po zatłoczonej autostradzie – pamiętaj o tych zasadach

Andrzej Winnicki
13.09.2021

Autostrady z założenia powinny gwarantować najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Problem w tym, że zwykle są one bardzo zatłoczone. Jazda w takich warunkach, zwłaszcza z dużą prędkością, wymaga maksymalnego skupienia i ciągłego obserwowania innych samochodów – łatwo tutaj o groźny wypadek, który może się skończyć tragicznie. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zasady, do których trzeba się stosować chcąc bezpiecznie poruszać się po zatłoczonej autostradzie.

Stale zerkaj na lusterko wsteczne

Musisz obserwować nie tylko to, co przed, ale też za Tobą. Na zatłoczonej autostradzie jest niemal pewne, że co chwilę ktoś postanowi „zaparkować” Ci w bagażniku, zwłaszcza na lewym pasie. Dlatego wyrób sobie nawyk ciągłego zerkania na lusterko wsteczne, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Dwa razy się zastanów, zanim zmienisz pas

Zmiana pasa na zatłoczonej autostradzie sama w sobie jest ryzykowna. Dlatego nigdy nie wykonuj tego manewru, gdy nie masz pewności, że zdążysz szybko wrócić na prawy pas. Blokowanie lewego pasa jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale też bardzo niebezpieczne, ponieważ wzmaga agresję na drodze.

Masz słabsze auto? Daruj sobie wyprzedzanie

Jeśli wybrałeś się na autostradę samochodem z małym, słabym silnikiem, to pogódź się z tym, że przy wzmożonym ruchu będziesz korzystać tylko z prawego pasa. Dostosuj prędkość do panujących na nim warunków i nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka.

Zrezygnuj z tempomatu

Wielu kierowców tak bardzo lubi korzystanie z tempomatu, że robią to nawet przy bardzo trudnych warunkach drogowych – a za takie można uznać wzmożony ruch na autostradzie. Pół biedy, gdy masz tempomat aktywny. Jeśli jednak jest to zwykły tempomat, to zrezygnuj z niego i samodzielnie kontroluj prędkość jazdy.

Pamiętaj o korytarzu życia

Zostawienie takiego korytarza dla służb ratunkowych jest w Polsce obowiązkowe, dlatego widząc, że dojeżdżasz do korka, zawsze ustaw samochód na skraju jezdni. Nie zważaj na to, że inni kierowcy o tym zapomnieli – dawaj dobry przykład.

Zachowaj wymaganą odległość od poprzedzającego pojazdu

Przyjmuje się, że taka odległość na autostradzie powinna wynosić minimum 1/2 Twojej aktualnej prędkości. Jeśli więc poruszasz się 130 kilometrów na godzinę, to zachowaj odstęp minimum 65-70 metrów od poprzedzającego pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.