Bezpieczna jazda po miejskiej dżungli: o czym warto pamiętać?

Andrzej Winnicki
02.06.2020

W Polsce do zdecydowanie największej liczby wypadków dochodzi wcale nie na autostradach, drogach ekspresowych czy wojewódzkich, ale w miastach. W średniej wielkości mieście codziennie odnotowuje się nawet kilkadziesiąt stłuczek i kilka poważniejszych wypadków. To w głównej mierze efekt dużego natężenia ruchu, ale także przeświadczenia, że skoro jedziemy wolno, to nic nie może nam się stać. W mieście łatwo więc o rozprężenie, co absolutnie nie sprzyja bezpieczeństwu. Dlatego warto przypomnieć podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się samochodem po miejskiej dżungli.

Przewiduj

Brzmi banalnie, ale okazuje się, że większość kierowców w ogóle nie stosuje się do tej zasady. Brak przewidywania rozwoju sytuacji na drodze skutkuje tym, że w miastach tworzą się gigantyczne korki i dochodzi w nich do dużej liczby wypadków i stłuczek. Przykładem rozsądnego prowadzenia pojazdu w warunkach miejskich jest wczesne reagowanie na zmianę sygnalizacji świetlnej – skoro z daleka widzisz, że zapala się czerwone, to po co gwałtownie przyspieszasz?

Nie na zderzaku

Jazda na zderzaku jest tak samo niebezpieczna na trasie, jak i w mieście. Warto jak najszybciej pozbyć się tego nawyku, bo prędzej czy później będzie on skutkować kosztownym błędem. Pamiętaj, że w 99 przypadkach na 100 policja orzeknie winę tego, który był z tyłu.

Zwalniaj przed przejściem dla pieszych

Przejścia dla pieszych są strefami chronionymi i w każdym cywilizowanym kraju kierowcy mają nawyk zwalniania przed zebrami. W Polsce też to się sukcesywnie poprawia, ale i tak warto do znudzenia przypominać o konieczności zredukowania prędkości w pobliżu przejścia – nawet jeśli nikogo przy nim nie ma.

Nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu bez sygnalizacji

Jest to wyjątkowo irytujące, a przy tym ryzykowne zachowanie na drodze. W mieście wszyscy się spieszą, wszyscy psioczą na korki, wreszcie wszyscy chcą wykorzystać każdą wolną lukę, aby zbliżyć się do skrzyżowania. To normalne, ale w żaden sposób nie uzasadnia chamstwa i cwaniactwa. Gwałtowne zmienianie pasa ruchu bez sygnalizowania swojego zamiaru w prostej linii prowadzi do nerwowych sytuacji, a także stanowi wręcz proszenie się o stłuczkę czy wypadek (jeśli następuje w czasie jazdy z większą prędkością). Unikaj więc takiego zachowania i pokaż swoją kulturę za kierownicą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie