Nocna jazda samochodem to koszmar dla większości osób, które nie są zawodowymi kierowcami. Zdarza się jednak, że nie ma innego wyjścia – na przykład planując daleki wyjazd autem na wakacje. Gdy wiesz, że czeka Cię nocna jazda, to powinieneś się do niej odpowiednio przygotować i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów. Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
To najważniejsza kwestia, przy czym wcale nie mamy tutaj na myśli przespania całego dnia przed planowaną jazdą. W zupełności wystarczająca może być np. godzinna drzemka tuż przed planowanym startem podróży.
W tym celu warto wybrać się na krótką przejażdżkę po zmroku. Jeśli nosisz okulary i zauważysz, że naprawdę słabo widzisz, to przed podróżą koniecznie odwiedź okulistę i zapytaj, co można z tym zrobić.
Nocną podróż samochodem trzeba sobie bardzo dokładnie rozplanować. Prześledź trasę np. w Google Maps i zawczasu wyznacz miejsca postojowe. Niech to będą duże, całodobowe stacje benzynowe, które zapewniają względny poziom bezpieczeństwa. W ostateczności na takiej stacji można sobie nawet uciąć krótką drzemkę.
Ważna zasada: planując nocny przejazd samochodem nie szukaj nadmiernych oszczędności i nie omijaj autostrad. Te gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. W nocy ruch na autostradzie z pewnością będzie umiarkowany. Nie ma tutaj również ryzyka, że nagle pod koła wbiegnie Ci jakieś zwierzę czy człowiek.
Przed wyjazdem skontroluj działanie świateł postojowych, mijania i drogowych, światła przeciwmgielnego oraz podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Wszelkie usterki trzeba usunąć jeszcze przed ruszeniem w drogę, ponieważ zwykła wymiana żarówki w nocy na poboczu drogi nie jest ani łatwa, ani przyjemna.
Zadbaj również o to, aby wyposażenie samochodu, które może Ci się przydać w awaryjnej sytuacji, było zawsze pod ręką – czyli nie na dnie zawalonego walizkami bagażnika. W szczególności dotyczy to trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy, apteczki oraz zestawu do wymiany koła.