Bezpieczna jazda na dojazdówce – o czym musisz pamiętać?

Piotr Kowalczyk
03.01.2023

Dojazdówka, czyli koło dojazdowe, to coraz częściej spotykany element wyposażenia samochodu. Jest tańsze niż pełnowymiarowe koło zapasowe, a przy tym bardziej praktyczne niż zestaw naprawczy. Wielu kierowców nie wie jednak, jak bezpiecznie jeździć na dojazdówce, dlatego w naszym poradniku przybliżamy najważniejsze zasady.

Prawidłowe założenie dojazdówki

Na dobry początek upewnij się, że dobrze przymocowałeś koło dojazdowe do piasty samochodu. Dwa razy sprawdź siłę dokręcenia śrub, robiąc to metoda na krzyż. Dojazdówka jest bardzo lekka, dlatego poluzowanie śrub może się okazać naprawdę niebezpieczne w trakcie jazdy.

Ograniczenie prędkości

Na kole dojazdowym znajdziesz zalecanie producenta dotyczące maksymalnej prędkości jazdy. Jest to dokładnie 80 km/h, przy czym mówimy tutaj o prędkości chwilowej, której nie należy przekraczać. Najbezpieczniej jest poruszać się na kole dojazdowym z prędkością około 50-60 km/h.

Bez gwałtownych ruchów

Mając koło dojazdowe na piaście nie pozwalaj sobie na szaleństwa za kierownicą. Nie wykonuj gwałtownych manewrów, bądź bardzo skupiony, ogranicz hamowanie do minimum (zwłaszcza nagłe). Nie ruszaj spod świateł z piskiem opon, nie wchodź w zakręty z dużą prędkością.

Zwiększ odległość od poprzedzającego pojazdu

Koło dojazdowe znacząco zmniejsza skuteczność hamowania oraz pogarsza właściwości jezdne pojazdu – zwłaszcza, że drugie koło na tej samej osi ma standardowy rozmiar. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu i tym samym zminimalizować ryzyko konieczności wykonania hamowania awaryjnego.

Jak najszybciej jedź do zakładu wulkanizacyjnego

Na koniec apel: koło dojazdowe nie służy do tego, aby jeździć na nim przez kilka dni czy tygodni. Ma Ci umożliwić jedynie bezpieczne dojechanie do zakładu wulkanizacyjnego, co też zrób od razu po złapaniu gumy, zwłaszcza będąc w trasie i mając jeszcze kawał drogi do domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.