Bezpieczna i efektywna jazda pod górkę po śniegu: podstawowe zasady

Remigisz Szulc
19.01.2021

Zimowe warunki na drodze mogą zaskoczyć niejednego kierowcę, zwłaszcza w dobie zmian klimatycznych. Mamy coraz mniejsze doświadczenie w jeździe po śniegu czy lodzie, dlatego wielu kierowców traci głowę, gdy przychodzi im np. pokonać ośnieżone wzniesienie. Jak zatem bezpiecznie i do tego efektywnie jechać pod górkę, gdy nawierzchnia jest bardzo śliska? Oto zbiór najważniejszych zasad.

Dostosuj prędkość

Najważniejsze w pokonywaniu oblodzonego czy ośnieżonego wzniesienia jest dostosowanie optymalnej prędkości jazdy. Powinna ona pozwalać na swobodny przejazd, bez tamowania ruchu, ale jednocześnie bez ryzykowania wpadnięciem w poślizg. Dobra prędkość to taka, gdy koła nie buksują, a obroty silnika są na tyle wysokie, aby nie dochodziło do dławienia się jednostki.

Co zrobić, gdy koła zaczynają buksować?

Jest to niezawodny znak, że trzeba zredukować bieg i zmniejszyć nacisk na gaz. Zawsze staramy się też utrzymywać auto w ruchu, by uniknąć całkowitego zatrzymania się – ruszenie pod oblodzone czy ośnieżone wzniesienie może być znacznie trudniejsze.

W komfortowym położeniu są kierowcy prowadzący pojazd wyposażony w system kontroli trakcji – na szczęście jest to dziś standardowy dodatek we współczesnych samochodach. Mając do dyspozycji taki system staramy się tylko utrzymywać koła w położeniu na wprost i cały czas delikatnie naciskamy na pedał gazu. Elektronika nie dopuści do tego, aby jedno z kół wpadło w poślizg, optymalnie rozdzielając lub nawet redukując moment obrotowy.

Jak ruszyć z miejsca?

Kluczowe jest tutaj uniknięcie zjawiska buksowania kół. Wymaga to umiejętnego obchodzenia się z pedałem gazu oraz zaufania elektronice. Koła zawsze muszą być ustawione na wprost. Zaciągamy hamulec ręczny, dodajemy delikatnie gazu i zwalniamy hamulec. Jeśli na drodze jest lód, to jedynym ratunkiem może okazać się podłożenie pod koła np. kawałków drewna czy dywaniku samochodowego.

Dobrze zaplanuj trasę

Jest to uwaga skierowana do kierowców, którzy wybierają się w zimową podróż na tereny górskie, gdzie oblodzenie i ośnieżenie wzniesień może być częstym zjawiskiem. W miarę możliwości zaplanuj trasę tak, aby wiodła głównymi drogami – unikaj natomiast bocznych dróg, które są odśnieżane i posypywane solą w ostatniej kolejności. Pamiętaj również o zabraniu ze sobą łańcuchów na koła, a przed podróżą koniecznie przećwicz ich zakładanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie