Awaria samochodu na autostradzie – jak bezpiecznie zaczekać na pomoc?

Mariusz Siwko
12.12.2022

Tytułowa sytuacja jest nie do pozazdroszczenia i powoduje ogromny stres. Awaria na autostradzie, gdy nie możemy zjechać na parking, a musimy się zatrzymać na poboczu, sprowadza na kierowcę i pasażerów spore niebezpieczeństwo – zresztą podobnie jak na innych użytkowników drogi. Dlatego obowiązuje tutaj kilka ważnych zasad, do których trzeba się stosować w oczekiwaniu na pomoc. Omawiamy je w naszym poradniku.

Oznakuj miejsce zdarzenia

Po zatrzymaniu samochodu na pasie awaryjnym, jak najbliżej barierki, poproś wszystkich pasażerów o opuszczenie pojazdu (od strony barierki). Następnie wszystkie osoby podróżujące autem muszą przejść za barierkę, oddalając się na bezpieczną odległość od autostrady.

Obowiązkiem kierowcy jest natomiast oznakowanie miejsca awarii. W tym celu ustaw trójką ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem.

Poinformuj zarządcę autostrady

Po ustawieniu trójkąta i przejściu za barierkę, chwyć za telefon i wyszukaj numer alarmowy do zarządcy autostrady (znajdziesz go też na bilecie autostradowym). Poinformuj, w którym miejscu stoi Twoje auto, aby zarządca mógł wysłać służby – ich zadaniem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia, aby wykluczyć ryzyko poważnego wypadku.

Wezwij pomoc drogową

Niech nie wpadnie Ci do głowy pomysł dzwonienia po znajomego, który weźmie Twoje auto na hol. Co prawda holowanie na autostradzie jest dozwolone (tylko do najbliższego parkingu), ale powinna się tym zająć wyspecjalizowana firma.

Jeśli masz ubezpieczenie assistance, to problem z głowy. Zadzwoń pod wskazany numer i poczekaj na pomoc drogową. W przeciwnym razie również musisz wezwać lawetę, natomiast zapłacisz za to z własnej kieszeni.

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź: chcąc wskazać dokładne miejsce postoju samochodu, odczytaj stosowną informację ze słupka drogowego. Słupki są rozmieszczone co 100 metrów – znajduje się na nich informacja o aktualnym kilometrze i metrze drogi, na której doszło do awarii. Alternatywnie możesz przekazać służbom/pomocy drogowej współrzędne z GPS w samochodzie czy telefonie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie