6 sposobów na obniżenie zużycia paliwa – sprawdź, dlaczego Twoje auto pali za dużo

Piotr Kowalczyk
11.10.2015

Jazda samochodem jest bez wątpienia wygodna, ale niestety bardzo kosztowna. Główny udział w wydatkach związanych z utrzymaniem naszych czterech kółek ma paliwo. Nie mamy raczej co liczyć na to, że ceny benzyny czy oleju napędowego nagle spadną o 2-3 złote na litrze, dlatego każdy rozsądnie myślący kierowca powinien przynajmniej  spróbować zacząć oszczędzać paliwo. Zwłaszcza, że wystarczy zmiana sposobu myślenia i zrobienie... porządków. Mamy dla Was 6 niezawodnych sposobów na obniżenie zużycia paliwa. Zapraszamy.

  1. Zajrzyj do bagażnika i sprzątaj! - nawet nie zdajesz sobie pewnie sprawy, jak wiele niepotrzebnych przedmiotów wozisz w bagażniku. Czy naprawdę musisz mieć 10 litrów zapasu płynu do spryskiwaczy, skoro na każdym kroku są stacje benzynowe? Kiedy ostatni raz otwierałeś całą skrzynkę narzędziową, skoro w Twoim nowoczesnym samochodzie niczego nie da się naprawić bez komputera? Porządki to podstawa – w sumie niepotrzebne przedmioty mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów, co przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.
  2. Sprawdź ciśnienie w oponach – wielu kierowców to bagatelizuje, a okazuje się, że nieprawidłowe ciśnienie w oponach może podwyższyć spalanie nawet o 20%! Ciśnienie trzeba kontrolować przynajmniej co drugie tankowanie.
  3. Nie grzej silnika na postoju – gdy na dworze panują niskie temperatury kusi nas, aby odpalić silnik, zająć się skrobaniem szyb i wsiąść do już nagrzanego wnętrza. Problem w tym, że w ten sposób tracimy sporo pieniędzy. Silnik pracujący na biegu jałowym długo się rozgrzewa, a pracując na ssaniu zużywa bardzo duże ilości paliwa. Lepiej więc od razu ruszyć.
  4. Nie tankuj do pełna – jeśli jeździsz wyłącznie po mieście, możesz pomyśleć nad zrezygnowaniem z tankowania samochodu pod korek. Codziennie mijasz stację benzynową, nie ryzykujesz więc, że zabraknie Ci paliwa. Pełen zbiornik sporo waży, co ma wpływ na podwyższenie spalania. Lepiej więc tankować częściej np. po 20 litrów.
  5. Bagażnik dachowy do piwnicy – lenistwo bywa kosztowne, co z pewnością zauważyli kierowcy, którzy po wakacjach nie zdemontowali bagażnika dachowego. Belki stawiają potężny opór powietrzu, a efektem jest podwyższenie spalania nawet o litr na 100 km.
  6. Zafunduj autu solidny przegląd – na zużycie paliwa ma wpływ wiele podzespołów znajdujących się w samochodzie. Dlatego warto co jakiś czas zlecić wykonanie dokładnego przeglądu auta. Mechanik powinien sprawdzić działanie łożysk kół, hamulców, które mogą stawiać zbyt duży opór, a także wymienić filtry, szczególnie powietrza i paliwa. Auto w dobrym stanie technicznym zawsze jest bardziej ekonomiczne niż to zapuszczone.

Proste, prawda? Właśnie takie drobnostki mają bardzo realny wpływ na to, ile paliwa zużywa nasz samochód. Oczywiście stosowanie się do tych zasad niewiele da, jeśli nie zmienimy także swojego stylu jazdy. Słyszeliście o eco drivingu? Jasne, że tak. Ekonomiczna jazda wcale nie jest taka trudna, a już na pewno nie oznacza bycia zawalidrogą. O szczegółach przeczytacie także na naszym portalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.