Ranking zabezpieczeń antykradzieżowych aut!

Krzysztof Jagielski
16.11.2022

Na rynku znajduje się kilkaset ofert zabezpieczeń antykradzieżowych do aut. Każdy, kto próbował znaleźć jakieś dla siebie, na pewno stanął przed trudnym pytaniem – które z nich będzie najlepsze? Dziś spróbujemy sobie odpowiedzieć na to pytanie i wybrać najlepszą ochronę pojazdu na rynku. Zapraszamy do lektury!

Zabezpieczenia mechaniczne do aut

Blokada na kierownicę, pedały i skrzynię biegów to jedne z pierwszych mechanicznych zabezpieczeń aut, które przychodzą do głowy. Ich działanie jest zazwyczaj proste – mają unieruchomić daną część auta tak, aby nie dało się go odpalić. Niestety, blokady są tak długo na rynku, że dla żadnego złodzieja nie jest problemem ich ominięcie. Dla przykładu, mechaniczna blokada kierownicy, pomimo świetnego pomysłu ma jeden słaby punkt – wystarczy przepiłować kierownicę, aby ją zdjąć. Taka operacja trwa zazwyczaj kilkanaście sekund i raczej nie wzbudza podejrzeń wśród przechodniów.

Dodatkowo, ten typ blokady działa czasem jak zachęta dla złodziei – gdy widzą zabezpieczenie mechaniczne auta, od razu zakładają, że jest ono jedyne. Jeśli od razu wiedzą jak je zdjąć, nie zawahają się przed kradzieżą.

Zabezpieczenie auta lokalizatorem GPS

GPS, czyli Global Positioning System został stworzony na potrzeby amerykańskiego wojska, a dziś jest powszechnie wykorzystywany w codziennym życiu. Większość osób doskonale wie czym jest, jednak nie to jak działa. GPS wykorzystuje sygnał satelitarny i na jego podstawie ustala dokładne położenie danego odbiornika. Dzięki temu jest w stanie zlokalizować dany obiekt w przybliżeniu do nawet milimetrów. Niestety i tu pojawiają się słabe punkty – przede wszystkim GPS nie znosi zakłóceń. Wystarczy wjechać na parking podziemny, czy choćby do dłuższego tunelu, by dokładność lokalizacji pojazdu została zwiększona do kilku metrów.

Drugim kłopotem jest możliwość zagłuszenia sygnału satelitarnego. Zagłuszarki są dostępne od ręki, a ich koszt nie jest duży – ceny zaczynają się od 100 złotych. Większość złodziei doskonale wie jak ich używać i mają je na podstawowym wyposażeniu. Kradnąc nowe samochody obowiązkowo umieszczają zagłuszarkę w aucie, a potem wywożą auto by rozebrać je na części.

Zabezpieczenie antykradzieżowe systemem lokalizacji radiowej

System radiowy, choć jest już dość długo na rynku, nadal nie jest powszechnie znany – w porównaniu do GPS-a jest wręcz znikomy. A szkoda! Jest to bowiem jedno z najbardziej skutecznych zabezpieczeń auta znanych na rynku!

System zabezpieczenia radiowego, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na sygnale radiowym, którego w przeciwieństwie do satelitarnego nie da się zagłuszyć. Działa więc nie tylko przy włączonej zagłuszarce, ale również w podziemnych parkingach, garażach czy kontenerach. Gdzie złodziej by nie ukrył auta, sygnał radiowy będzie w stanie go namierzyć. Trzeba jednak sprecyzować ten rodzaj ochrony – nie zabezpiecza ona bezpośrednio auta przed kradzieżą, jednak sprawia, że skradziony pojazd może już po kilku godzinach wrócić do właściciela. Czas odgrywa tu kluczową rolę – im dłużej szukane jest auto, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie ono rozebrane na części i będzie nie do odzyskania. System radiowej lokalizacji jest nie tylko godny polecenia, ale też godny zaufania – jego skuteczność jest oceniana na około 98%. Na dodatek jest to na tyle nowy produkt, że złodzieje nie mają dla niego kontry, jak w przypadku GPS i zagłuszarek.

Jeśli więc zastanawiasz się nad dodatkowym zabezpieczeniem antykradzieżowym auta, koniecznie sprawdź, czy system lokalizacji radiowej jest czymś dla Ciebie

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.