Gdzie w Europie jeździ się najlepiej?

Maciej Piwowski
26.10.2022

To, w jakich europejskich państwach jeździ się najlepiej, jest często tematem wielu debat. Kierowcy kłócą się o takie kwestie jak stan dróg, czy też kultura innych kierowców, a także natężenie ruchu, które również ma spory wpływ na to jak komfortowo można podróżować po danym kraju. Gdzie więc w Europie jeździ się najlepiej i jak Polska wypada w tej kwestii?

Co sprawia, że jeździ nam się dobrze po jakimś kraju?

Kryteriów, które można wziąć pod uwagę, by stwierdzić, czy jeździ nam się dobrze po jakimś kraju, jest naprawdę wiele i wszystkie mają spore znaczenie. Najważniejsza jest jednak infrastruktura drogowa. Dobrze zadbane drogi, które są regularnie remontowane to jedna z najważniejszych kwestii mających wpływ na komfort. Istotne jest także to, jak drogi są rozłożone, jak wiele jest dróg szybkiego ruchu i czy można nimi komfortowo podróżować.

Oczywiście same drogi to nie wszystko. Nawet jeśli w jakimś kraju są one świetnie zadbane i przypominają wręcz asfaltowy dywan, który został perfekcyjnie ułożony, to nie ma to większego znaczenia, jeśli są wiecznie zakorkowane. Nie bez znaczenia jest także kultura jazdy. W niektórych krajach kierowcy przykładają małą wagę do tego, czy obetrą na przykład czyjeś auto podczas parkowania lub manewrów na drodze.

To, co ma wpływ według wielu to również ograniczenia prędkości. Tutaj bardzo dużo zyskują Niemcy, w których na wielu odcinkach autostrad ograniczeń po prostu nie ma i w czystej teorii ktoś, kto posiada Bugatti, czy też inne bardzo szybkie auto mógłby tam jechać swobodnie ponad 300 km/h. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich odcinków, o czym wielu kierowców zapomina i w wielu miejscach znajdziemy ograniczenia prędkości do 120 km/h, czy nawet 100 km/h.

Jaki kraj ma najlepsze drogi w Europie?

Chcąc sprawdzić, jakie są najlepsze drogi w Europie, można na przykład sprawdzić raporty uznanych firm i szkół. Przygotowywaniem takich raportów zajmuje się między IMD, czyli Międzynarodowy Instytut Rozwoju Zarządzania. Stworzył on ranking jakości dróg w Europie na rok 2022. Polska w nim nie radzi sobie najlepiej, co pokrywa się bardzo dobrze z raportami GDDKiA, mówiącymi o tym, że aż 37,3% dróg w Polsce jest w stanie złym lub przynajmniej niezadowalającym.

Zdecydowanym zwycięzcą rankingu jakości dróg została Szwajcaria. Ten górski kraj, w którym znajdziemy mnóstwo mostów i tuneli znany jest ze świetnych dróg, a także bardzo surowych przepisów, więc nie można tam poszaleć, ale i tak jazda po szwajcarskich drogach to czysta przyjemność. O tym czemu Szwajcaria wygrała, może też powiedzieć nam strona autostrady.com.pl. Kolejne sześć miejsc to prawdziwa skandynawska dominacja przełamana jedynie przez Holandię. Druga jest bowiem Dania, podium zamyka Szwecja, a tuż za nim znalazła się Finlandia.

Pierwszą piątkę zamyka z kolei Holandia, za którą spotkamy jeszcze dwa skandynawskie kraje w postaci Norwegii oraz Islandii. Resztę pierwszej dziesiątki tworzą Niemcy, Austria oraz Francja. Można więc wywnioskować, że w Europie najlepiej jeździ się po Skandynawii lub w Szwajcarii i Holandii.

Jak wygląda jakość dróg w Polsce?

Jak już wspominaliśmy, Polska nie radzi sobie najlepiej. Na 30 państw europejskich nasz kraj zajął dopiero 26. pozycję. Jedyna państwa, które zostały pokonane to Chorwacja, Rumunia, Turcja oraz Bułgaria. Znając sytuację tych państw, nie mamy więc czym się chwalić.

Czy jednak faktycznie Polska jest tak okropna do jazdy? I tak i nie. W naszym kraju mamy już naprawdę nieźle rozwiniętą sieć dróg ekspresowych, która powiększa się z każdym rokiem. Przy nich spotkamy bardzo zadbane MOPy, w czym zdecydowanie pokonujemy wiele państw Europy Zachodniej, gdzie wiele takich miejsc wygląda po prostu okropnie. Ponadto najważniejsze ciągi komunikacyjne poza autostradą A4 są w naprawdę niezłym stanie i pozwalają na szybką podróż pomiędzy największymi regionami kraju. Sytuacja nie jest więc tak tragiczna jak mówi to ranking, lecz warto wyciągnąć z niego wnioski. Nasza pozycja jest bowiem mocno zaniżona przez wiele dróg krajowych, czy też miejskich, które od lat nie doczekały się poważnego remontu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie