Jak wybrać dobre ubezpieczenie komunikacyjne?

Marek Szydełko
24.04.2023

Dotyczy to wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych – muszą oni wykupić ubezpieczenia obowiązkowe. Od tej reguły nie ma wyjątków. Nie ma też jednej uniwersalnej oferty OC. Na rynku jest wiele możliwości, a także opcji dodatkowych, o które warto się postarać. W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Doradzimy też, jak kupić ubezpieczenie komunikacyjne. Gotowi? No więc w drogę!

Gdzie kupić komunikacyjne ubezpieczenie OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe to firmy wyspecjalizowane w tym zakresie. To do nich należy się udać w celu wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego, jak i innych tego typu usług. Problem jednak w tym, że na rynku jest dużo takich instytucji. Skupiają się w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, lecz między nimi panuje dość spora konkurencja. Poszczególne firmy prześcigają się w ofertach i czasami można się w tym pogubić... ale można też i na tym skorzystać. Wystarczy do tego porównywarka ubezpieczeń samochodowych.

Porównywarka OC AC i assistance to kompleksowe narzędzie pozwalające na sprawdzenie najbardziej aktualnych ofert. Nie trzeba nigdzie dzwonić ani umawiać się na spotkania z przedstawicielem ubezpieczyciela. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego może dokonać porównań samodzielnie i w ten sposób ocenić, która firma da mu najwięcej korzyści. Prosty formularz i kalkulator składek online to obecnie najwygodniejsza metoda weryfikacji sytuacji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ile kosztuje ubezpieczenie komunikacyjne 2023?

Ogólnie rzecz biorąc, średnia składka OC w 2023 roku wynosi ok. 490 zł. Trudno jednak uznać tę kwotę za jakiś uniwersalny wyznacznik, ponieważ w ubezpieczeniach obowiązkowych bierze udział wiele czynników. Śmiało można powiedzieć, że każdy kierowca to inna sytuacja. W związku z tym wyliczenia ubezpieczeń są sprawą dość indywidualną. Nie bez znaczenia są oczywiście opcje dodatkowe, czyli ubezpieczenie autocasco na przykład. Ono również wpływa na ostateczną kwotę do zapłaty, czyż nie? Tym bardziej zatem warto skorzystać z porównywarki online, o której wspomnieliśmy wcześniej.

Czym się różni ubezpieczenie OC od NNW?

To prawda. Wielu kierowców myli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z NNW. Inni z kolei między jednym a drugim stawiają znak równości. To błąd. Otóż NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) nie jest wcale obowiązkowe jak OC. Poza tym chroni ono kierowcę i pasażerów pojazdu, podczas gdy samo OC dba wyłącznie o bezpieczeństwo osób poszkodowanych w kolizji lub wypadku. To właśnie dzięki OC poszkodowani mogą liczyć na rekompensatę i bezpłatne leczenie. NNW natomiast sprawia, że i sprawca zdarzenia objęty jest rekompensatą w przypadku szkód natury zdrowotnej.

Siłą rzeczy wykupienie NNW ma swoją cenę. Dlatego firmy ubezpieczeniowe często zachęcają klientów do skorzystania z takiej opcji, która może być kolejnym dodatkiem do OC. Oznacza to, że w kalkulacji uwzględnia się własne zdrowie, jak i – co dla niektórych jest ważniejsze – dobrobyt pasażerów. Jest to tym bardziej zrozumiałe, jeśli ktoś ma pod opieką dzieci. Dlatego w wielu przypadkach ubezpieczenia komunikacyjne to w zasadzie cały pakiet usług, którego realna wartość przekracza to, czym jest standardowe OC. Naprawdę warto się nad tym zastanowić podczas przeglądania ofert.

No więc jak wybrać dobre ubezpieczenie komunikacyjne? Trzeba uwzględnić nie tylko odpowiedzialność cywilną, ale i ubezpieczenie AC, różne warianty assistance oraz ewentualne NNW. To zatem złożony proces. W podjęciu ostatecznej decyzji na pewno pomoże kalkulator ubezpieczeń. Można z niego skorzystać za darmo na stronie https://www.wowpolisa.pl/.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie