Dzień bez samochodu na Śląsku. Jak to wygląda?

Mariusz Siwko
14.02.2023

22 września co roku w całej Europie jest obchodzony dzień bez samochodu. Choć całkowita eliminacja auta może bezsensowna i bardzo uciążliwa, to warto czasem z niego rezygnować. Dzień bez samochodu na Śląsku, jest dobrą ku temu okazją.

Jak można obchodzić dzień bez samochodu na Śląsku?

Zanim powiemy o szczegółach tego święta, na początku warto podsunąć sposoby, które ułatwią funkcjonowanie tego dnia, gdy zechcemy przesiąść się na komunikację miejską. Pamiętajmy o ważnej sprawie — niczego nie róbmy na siłę. W końcu żaden zwyczaj — nawet jeśli jest uzasadniony — nie może komplikować naszej codzienności. Zwłaszcza gdy mówimy o obowiązkach zawodowych.

Jeśli mieszkamy w Katowicach, nie powinniśmy mieć większego problemu z wygodą podróżowania komunikacją miejską. Miasto to jest fantastycznie skomunikowane. Z każdej dzielnicy dojedziemy do centrum, gdy będziemy obchodzić dzień bez samochodu na Śląsku. 

Biorąc pod uwagę konieczność dojazdu do pracy, w niektórych częściach aglomeracji, dobrym wyjściem może być podróż transportem zbiorowym np.:  w Sosnowicu możemy wynająć busa. Dzięki temu możemy wspólnie ze znajomymi tego dnia dojechać do miejsca pracy. 

Miasta wychodzą naprzeciw mieszkańcom

Dzień bez samochodu na Śląsku nie jest źródłem szczególnych utrudnień. Władzom miast  zależy na tym, aby promować ideę transportu, który nie przyczynia się do korków. W związku z tym oferuje każdej osobie darmowe przejazdy komunikacją publiczną. 

W 2022 roku praktycznie każde miasto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji honorowało bezpłatne przejazdy dla właścicieli samochodów. Tak samo było w Częstochowie, Bielsku-Białej, czy w Rybniku. 

Skąd się wziął pomysł na Europejski Dzień bez Samochodu?

Zwyczaj obchodzenia Europejskiego Dnia bez Samochodu ma długą tradycję, bowiem pierwszy raz obchodzono go 1999 roku. Oznacza to, że powstanie święta nie było motywowane obecną rygorystyczną polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Najpewniej przyświecały mu szczytne idee takie, jak wzrost wygody korzystania z miast Europy — czy też (albo przede wszystkim) dbałość o zdrowie.

Inicjatywa z każdym rokiem zyskuje na sile — w ostatnią edycję zaangażowało się aż 2000 miast z całego świata. 

Korzyści, jakie daje dzień bez samochodu

Korzyści Europejskiego Dnia bez Samochodu na Śląsku są zauważalne gołym okiem. W końcu to województwo jest jednym z bardziej zakorkowanych — zwłaszcza centrum aglomeracji GZA będące centrum Katowic. 

Do najważniejszych korzyści związanych z aktywnym uczestnictwem w tym święcie należą:

  • Poprawa stanu powietrza;
  • Sprawniejsza komunikacja w obrębie miast (mniej samochodów oznacza większą przepustowość);
  • Dobre wzorce dla młodych pokoleń, którym pokazuje się, że można pieszo przemieszczać się, co sprzyja zdrowiu;

Jak już wspomnieliśmy, dzień bez samochodu na Śląsku nie może wywracać naszego życia do góry nogami, ale warto się w tę akcję zaangażować jeśli tylko możemy. W końcu komunikacja publiczna z każdym rokiem działa coraz sprawniej w województwie śląskim. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie