Zasady bezpiecznego zachowania na bramkach autostradowych

Piotr Kowalczyk
18.07.2022

Płacenie za przejazd autostradą jest przykrym obowiązkiem, na który jednak się godzimy w imię wyższego komfortu jazdy. W Polsce nadal nie obowiązuje system winiet, dlatego w przewidywalnej przyszłości wciąż będziemy uiszczać opłaty za przejazd na tzw. bramkach. Wielu kierowców popełnia tutaj proste błędy, które obniżają poziom bezpieczeństwa na drogach i mogą prowadzić do groźnych czy irytujących sytuacji. Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego zachowania na bramkach autostradowych.

Zredukuj prędkość

Nieprzypadkowo tuż przed bramkami autostradowymi znajdują się znaki ograniczenia prędkości do 40 km/h. Chodzi o to, aby kierowcy nie musieli gwałtownie hamować tuż przed punktami poboru opłat. Wiedząc, że masz przed sobą bramki, zacznij redukować prędkość silnikiem z dużym wyprzedzeniem.

Przygotuj sobie odliczoną kwotę lub kartę płatniczą

Wybierając się w trasę wiodącą autostradami należy przygotować sobie albo gotówkę, albo najlepiej kartę płatniczą. Ważne, aby mieć to pod ręką, na przykład w podłokietniku. Dzięki temu nie będziesz nerwowo szukać portfela stojąc już pod okienkiem, denerwując innych kierowców i doprowadzając do powstania zatoru.

Nie poganiaj kierowcy z przodu

Kultura osobista obowiązuje również na bramkach autostradowych. Jeśli kierowca przed Tobą ma problem z zapłaceniem za przejazd lub się zagapił, to okaż cierpliwość i nie poganiaj go np. podjeżdżaniem blisko zderzaka czy używaniem klaksonu. To w niczym nie pomoże, a wręcz może wywołać wybuch agresji.

Nie zmieniaj bramki w ostatniej chwili

Częstym błędem jest zmienianie bramki w momencie, gdy kierowca ustawił się już w kolejce do innej. Takie zachowanie jest bardzo frustrujące, powoduje korki oraz agresywne reakcje innych kierowców. Wybrałeś bramkę, która jest czynna? W takim razie stój w niej i cierpliwie czekaj na swoją kolej.

Ruszaj, gdy tylko podniesie się szlaban

Pamiętaj, aby po podniesieniu szlabanu od razu zjechać z bramki. Nie marnuj czasu innych kierowców na składanie portfela, odbieranie telefonu czy picie wody – zrób to na najbliższym parkingu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.