Wzmocnione opony – co to właściwie oznacza?

Remigisz Szulc
29.12.2022

Wybierając nowe opony do Twojego samochodu prawdopodobnie spotkasz się z określeniem „opona wzmocniona”. Dodatkowo w opisie danego modelu pojawi się symbol „XL”. Takie opony są przeznaczone do pojazdów klasy średniej i wyższej, zwykle o dużej mocy silnika. Co należy rozumieć przez termin „opona wzmocniona”? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym jest wzmocniona opona?

Takie opony wyróżniają się nieco inną konstrukcją w porównaniu ze zwykłym ogumieniem. Producenci stosują w nich wzmocniony rdzeń, dzięki czemu opona teoretycznie, ale i praktycznie powinna być bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Głównym celem wzmocnienia jest natomiast to, aby opona była w stanie znosić duże obciążenia podczas szybkiej jazdy, jak również po założeniu jej na felgę cięższego auta. Właśnie dlatego opony XL są standardowo stosowane w samochodach typu kombi, VAN czy SUV.

Cechy użytkowe wzmocnionej opony

Trzeba wyraźnie podkreślić, że wzmocnienie nie daje gwarancji pełnej odporności opony na uszkodzenia mechaniczne. Owszem, minimalizuje to ryzyko np. rozerwania opony po wpadnięciu w dziurę czy najechaniu na krawężnik z dużą prędkością, natomiast absolutnie nie należy utożsamiać takiego ogumienia z oponami do off-roadu.

Kierowcy, którzy wcześniej jeździli na zwykłych oponach i teraz założyli ogumienie XL na pewno odczują pewną różnicę – i to raczej na niekorzyść. Dlaczego? Ponieważ opony wzmocnione charakteryzują się większą sztywnością, co natychmiast odbija się na komforcie jazdy, zwłaszcza po nierównych drogach i na felgach dużej średnicy (plus niski profil opony).

Faktem jest również, że opony wzmocnione nieco lepiej zachowują się podczas szybkiej jazdy w zakrętach, co przemawia na ich korzyść z punktu widzenia właścicieli samochodów o sporej mocy, którzy lubią z niej korzystać np. na autostradzie.

Czy warto kupić wzmocnione opony, jeśli producent pojazdu tego nie zaleca?

Tutaj odpowiedź jest prosta: nie ma to żadnego sensu. Jeśli w danym samochodzie fabrycznie były stosowane zwykłe opony, to zakup wzmocnionych jest wyłącznie sztuką dla sztuki. Nie dość, że takie opony są droższe, to jeszcze po ich założeniu prawdopodobnie pogorszy się komfort jazdy.

Analogicznie: jeśli producent zaleca do danego modelu opony wzmocnione, to nie należy zakładać zwykłego ogumienia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie