Swap silnika: na czym to polega?

Jerzy Biernacki
09.12.2020

Większość kierowców chciałaby jeździć dobrze wyposażonymi, bezawaryjnymi, a przy tym dynamicznymi samochodami. Problem jest szczególnie z tym ostatnim warunkiem, ponieważ auta z mocnymi silnikami są bardzo drogie, a przy tym znacznie rzadziej występują na rynku wtórnym. Kiedy właścicielowi zaczyna brakować mocy pod pedałem gazu, może zdecydować się na tuning mechaniczny lub chiptuning (wyłącznie w przypadku jednostek turbodoładowanych), ewentualnie pójść na całość i zainwestować w tzw. swap silnika. Na czym to dokładnie polega? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest swap silnika?

Swap to nic innego, jak wymiana silnika oryginalnie zamontowanego w danym egzemplarzu samochodu na inną jednostkę – najczęściej znacznie mocniejszą. Na taki krok decydują się głównie ci właściciele, którzy odczuwają niedostatki mocy, a z różnych powodów nie chcą wymieniać całego samochodu na inny.

Swap stanowi doskonałą alternatywę dla tuningu mechanicznego. Wykonany umiejętnie, po wcześniejszym znalezieniu odpowiedniej jednostki, może być nawet znacznie tańszym rozwiązaniem. Czasami na swap decydują się właściciele pojazdów, w których doszło do poważnej usterki silnika i jego naprawa jest nieopłacalna. Wówczas lepszym wyjściem będzie po prostu zakup używanej jednostki w dobrym stanie.

Zalety swapu silnika

Swap ma kilka istotnych zalet, zwłaszcza w porównaniu z tuningiem mechanicznym. Jak już wspomnieliśmy, może to być znacznie tańsza opcja dla właściciela, któremu bardzo zależy na poprawieniu osiągów samochodu. Używane silniki w dobrym stanie można kupić już od 2-3 tysięcy złotych. Tyle nie wystarczyłoby nawet na wymianę układu wydechowego na sportowy.

Kolejną zaletą jest to, że często swap można przeprowadzić metodą plug and play. W wielu modelach samochodów zmiana jednostki nie wymaga zaawansowanych przeróbek czy modyfikacji zawieszenia i układu hamulcowego. W ten sposób oszczędzamy sporo pieniędzy i czasu.

Najważniejszą zaletą jest natomiast to, że swap daje gwarancję zadowolenia. Wymieniając silnik na znacznie mocniejszy możemy mieć pewność, że po tej operacji samochód będzie o wiele dynamiczniejszy i da właścicielowi większą frajdę z jazdy.

Zagrożenia

Podstawowym zagrożeniem związanym ze swapem silnika jest to, że zawsze istnieje ryzyko zakupu jednostki z ukrytą wadą. Mamy bardzo ograniczone możliwości jej sprawdzenia (w końcu silnik jest wymontowany), dlatego decydując się na swap trzeba mieć przygotowany osobny budżet na ewentualne naprawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie