Zakup samochodu to zazwyczaj spory wydatek. Zarówno osobie prywatnej jak i firmie często trudno jest wygenerować oszczędności, które pozwolą na zakup wymarzonego samochodu. Dlatego wsparciem mogą okazać się kredyty samochodowe, których coraz więcej oferują nie tylko banki ale też inne instytucje finansowe. Na jakiej podstawie zdecydować o wyborze właściwego kredytodawcy?
Wśród produktów finansowych oferowanych przez banki, firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe figuruje kredyt samochodowy. Taka forma kredytowania ma ograniczenia polegające między innymi na potrzebie wykorzystania pożyczonej kwoty właśnie na rzecz zakupu samochodu. Powszechne jest między innymi wpisywanie w dowodzie rejestracyjnym własności banku. Potrzebne jest także przedstawianie instytucji pożyczającej umów i dowodu rejestracyjnego.
Brak dowolności w wydawaniu pożyczki rekompensowany jest w inny sposób. Kredyt samochodowy należy do bardzo tanich produktów finansowych. Z punktu widzenia kwoty do spłaty jest tańszy od standardowych kredytów konsumpcyjnych. Z takiej formy pożyczki mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy, a zakup nie musi koniecznie dotyczyć nowego samochodu.
Potrzeba zdobycia dodatkowej gotówki w pierwszej kolejności kieruje nas w stronę banków. Oczywiście, jeśli nasza historia kredytowa jest bez zarzutów. Bank wydaje się miejscem najpewniejszym do tego, żeby pożyczyć pieniądze. Nie zawsze jednak musi to wiązać się z korzyściami płynącymi z oferty bankowej. Często kredyt samochodowy przyznawany przez banki obwarowany jest zabezpieczeniami, w ramach których bank staje się współwłaścicielem pojazdu albo bez zgody banku nie można pojazdu zbyć. Dodatkowo istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia AC.
Dlatego warto rozejrzeć się szerzej i poznać także ofertę innych instytucji finansowych. Często dają one więcej możliwości jak choćby pożyczenie tylko części kwoty. To bardzo korzystne z punktu widzenia klientów wymieniających samochód na nowszy lub posiadających własne oszczędności. Ponadto wiele instytucji może konkurować z bankami, jeśli chodzi o RRSO dla danej pożyczki. Często też prawo własności pozostaje na właścicielu, który może sprzedać pojazd przed całkowitą spłatą kredytu.
Na jaki kredyt się zdecydować? Przede wszystkim na najtańszy! Pozostałe warunki umowy, własność, czy ubezpieczenie mogą być istotne, ale dla wielu klientów nie mają znaczenia. W takim wypadku liczy się ostateczny koszt kredytu i wysokość raty przy wybranym okresie spłaty.
Do wyliczenia kosztów przyda się dobry kalkulator kredytu samochodowego. Takie narzędzie może być przydatne do oceny swoich możliwości kredytowych, a nawet ułatwić wybór rocznika pojazdu. Na stronie Cofidis znajduje się kalkulator, który oprócz wyliczenia raty, pozwoli także na ocenę RRSO i pokaże zależność pomiędzy kosztem kredytu a wiekiem kupowanego auta. Łatwa komunikacja z biurem i możliwość elektronicznego złożenia wniosku może być kolejnym argumentem do podjęcia decyzji o wyborze danej firmy kredytowej.
Artykuł partnera.