W trudnych gospodarczo i ekonomicznie czasach na popularności zyskują auta, które nie generują wysokich kosztów utrzymania. Wiele osób szuka samochodu np., na dojazdy do pracy, nie oczekując od niego super osiągów czy pięknego wyglądu, ale niezawodności oraz niedrogiej eksploatacji. Jakie kryteria należy tutaj wziąć pod uwagę?
Gros kosztów utrzymania auta generuje zakup paliwa. Warto więc poszukać takiego samochodu, którego silnik zużywa możliwie jak najmniej paliwa. Idealnie byłoby postawiać na najbardziej budżetową opcję, czyli egzemplarz zasilany LPG.
Warto sprawdzić, ile będzie nas kosztować ubezpieczenie auta. Taką informację można uzyskać dzięki porównywarkom ubezpieczeń online. Wystarczy podać dane auta i własne, a po kilku chwilach okaże się, czy przypadkiem coroczne wykupienie OC nie nadwyręży nadmiernie domowego budżetu.
To bardzo ważne kryterium, ponieważ koszty serwisowania samochodu mogą naprawdę mocno uderzyć po kieszeni. Czasami lepiej jest dopłacić do auta na etapie zakupu, ale nabyć egzemplarz w dobrym stanie technicznym, który nie będzie od razu wymagać wizyty w warsztacie.
Sprawdź sobie również, ile kosztują części do upatrzonego wstępnie samochodu. Mamy na myśli części eksploatacyjne, ulegające naturalnemu zużyciu, jak klocki hamulcowe, elementy zawieszenia czy opony.
Warto oszacować ryzyko stłuczki, która spowoduje konieczność przeprowadzenia naprawy blacharsko-lakierniczej. Sprawdź, ile kosztują części karoseryjne do danego samochodu i czy są łatwo dostępne na rynku wtórnym.