Jak wyciszyć samochód? Sprawdzone sposoby

Marek Szydełko
14.04.2022

Wielu kierowców narzeka na spory hałas podczas jazdy samochodem. Jego źródłem jest przede wszystkim silnik, a problem ten w największym stopniu dotyczy wolnossących jednostek benzynowych (konieczność utrzymywania wysokich obrotów). Wycieszenie samochodu wcale nie jest ani bardzo trudne, ani kosztowne. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zacznij od maty wygłuszającej

Jeśli oczywiście jej nie masz. Nie każdy samochód posiada fabryczną matę wygłuszającą od wewnętrznej strony maski. Zawsze jednak można ją dokupić (na przykład od wersji z silnikiem diesla) i zamontować w kilka minut. Używaną matę do Twojego samochodu na pewno znajdziesz na OLX lub na dużych giełdach motoryzacyjnych.

Sprawdź stan wygłuszenia na ścianie grodziowej

Tam musi się znajdować wygłuszenie, które izoluje również wnętrze samochodu od wysokiej temperatury generowanej przez silnik. Po latach wygłuszenie może być już w złym stanie (robota kun, kotów etc.), dlatego warto je wymienić na fabryczne, choć też najlepiej używane.

Osłona dolna silnika

Znów: nie wszystkie samochody są wyposażone w osłonę dolną, a praktyka pokazuje, że jej brak naprawdę ma przełożenie na nieprzyjemną akustykę podczas jazdy. Jeśli do Twojego auta można dokupić osłonę dolną silnika, to nie żałuj na to pieniędzy – komfort na pewno znacząco się poprawi.

Wygłuszenie wnętrza pojazdu

Możesz się za to zabrać samodzielnie lub powierzyć całą operację profesjonalnej firmie. Nie jest to jednak nic skomplikowanego. W Internecie kupisz specjalne maty wygłuszające (sprzedawane na metry kwadratowe), które po docięciu przykleja się po wewnętrznej stronie drzwi oraz do podłogi. Będzie z tym trochę zabawy, natomiast efekt końcowy jest zdecydowanie wart Twojego wysiłku.

Skontroluj wydech

Nie możemy pominąć tego kroku, ponieważ bardzo często okazuje się, że to właśnie wydech jest głównym źródłem hałasu podczas jazdy, zwłaszcza z dużą prędkością. Na pierwszy rzut oka układ wydechowy może się wydawać w porządku, natomiast istnieje ryzyko, że po latach wymiany wymaga już czy to któryś z tłumików czy nawet katalizator. Warto to skontrolować u fachowca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie