Trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Okazuje się jednak, że wielu kierowców nie ma pojęcia, jak z niego prawidłowo korzystać na drodze, gdy np. przytrafi się awaria samochodu. Po garść wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.
Odległość, na jaką należy ustawić trójkąt ostrzegawczy, zależy od rodzaju drogi. I
Na tych rodzajach dróg trójkąt powinien znajdować się w odległości 100 metrów za pojazdem. Umieść go na jezdni lub poboczu i włącz światła awaryjne. Tak duża odległość pozwoli innym kierowcom na odpowiednio wczesne zauważenie przeszkody podczas poruszania się z dużą prędkością.
W takim przypadku ustaw trójkąt w odległości 30-50 metrów za pojazdem, jeśli zatrzymanie nastąpiło w miejscu zabronionym lub samochód nie jest widoczny z odpowiedniej odległości. Włącz również światła awaryjne.
W terenie zabudowanym trójkąt ustaw bezpośrednio za pojazdem, w odległości 1 metra lub umieść go na pojeździe na wysokości nie większej niż 1 metr. Takie oznaczenie powinno być zastosowane w przypadku postoju w miejscu zabronionym.
Trójkąt ostrzegawczy należy użyć zawsze, gdy konieczny jest awaryjny postój pojazdu, szczególnie na autostradach, drogach ekspresowych oraz poza obszarem zabudowanym. Jest on wymagany również w sytuacjach, gdy pojazd znajduje się w miejscu, gdzie jego widoczność jest ograniczona.