Jak pielęgnować auto z użyciem najnowszych technologii

Marek Szydełko
16.08.2016

Ostatnio bardzo popularne w naszym kraju stają się usługi profesjonalnych zakładów Auto Detailingu. Dziś zadbane auto to wizytówka człowieka i coraz więcej osób się o tym przekonuje. Powłoki hydrofobowe zawierające ceramiczne związki krzemu zaczynają wieść prym wśród środków przeznaczonych do kosmetyki samochodowej.

Polskie firmy produkujące takie powłoki, dzięki bardzo dobrej jakości produktów i przede wszystkim niskiej cenie stają się liderami rynku europejskiego. Nanotechnologia pozwala nam uzyskać to co do tej pory było nieosiągalne. Nanoczątki krzemu wielkości jednej milionowej milimetra potrafią wnikać w pory lakieru i dzięki swym właściwością odpychającym ciecze, chronią go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Co daje taka powłoka?

Kwaśne deszcze, promieniowanie UV, sól drogowa, ptasie odchody, wszystkie te czynniki maja negatywny wpływ na kondycję naszego lakieru samochodowego. Dobrej jakości powłoki hydrofobowe działają skutecznie nawet do 12 miesięcy w zależności od sposobu użytkowania auta i ilości przejechanych w tym czasie kilometrów. Impregnat silnie hydrofobizuje powierzchnię lakieru dzięki czemu woda łatwiej z niego spływa pozostawiając mniej osadów wapiennych. Nanocząstki krzemu wypełniają mikropory, dzięki temu zanieczyszczenia osadzają się na nano warstwie i są łatwiejsze do usunięcia.

Co zrobić aby nasza powłoka utrzymała się na aucie jak najdłużej ?

Przede wszystkim pamiętaj że powłoka ceramiczna  jest ścieralna więc powinieneś unikać podczas mycia samochodu pian zawierających proszki i agresywna chemię. Stosuj aktywne piany i szampony samochodowe o jak najbardziej neutralnym pH. 

Wszystkie powłoki hydrofobowe zostały zaprojektowane tak aby ich odporność na środki chemiczne wahała się w przedziale od 2 do nawet 13 pH, były odporne na promieniowanie UV oraz charakteryzowały się paro przepuszczalnością. Używanie jednak agresywnych kwasowych środków czy silnie zasadowych osłabi ich działanie i skróci żywotność.

Jeżeli swoim autem uwielbiasz jeździć offroadowo wiedz, że powłokę będziesz musiał nakładać częściej niż kierowca podróżujący głównie po drogach publicznych.

Jak prawidłowo nałożyć powłokę hydrofobową (ceramiczną) na lakier?

Pierwsza czynność jaką należy wykonać to dokładne umycie auta. Następnie lakier musi zostać wyglinkowany. Glinka świetnie usuwa z porów lakieru wszelkie żywice roślinne, masy bitumiczne i owady których gołym okiem nie widać, przy tym jest bezpieczna dla lakieru i nie rysuje go.

Przed nałożeniem impregnatu hydrofobizującego lakier musi być suchy. Wszystkie te czynności należy wykonywać w chłodnym, nie nasłonecznionym pomieszczeniu. Jeżeli powierzchnia lakieru będzie miała wysoką temperaturę, powłoka zacznie bardzo szybko wiązać się z lakierem i powstawać będą nie pożądane białe smugi które trzeba będzie wypolerować.

Gdy spełnimy już wszystkie warunki, natryskujemy atomizerem powłokę na lakier i za pomocą ściereczki z mikrofibry wcieramy ja w powierzchnię. Robimy to na małych odcinkach 40/40 cm i tak aż do pokrycia całego auta. W przypadku powstania smug natryskujemy trochę płynu na ściereczkę i ponownie polerujemy do momentu jej usunięcia.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie powłoki hydrofobowej?

Niektórzy dystrybutorzy próbują prześcigać się wymyślając różne chwyty omamiające potencjalnych Klientów. np. twierdzące że posiadają powłoki drugiej, trzeciej a nawet czwartej generacji a firmy konkurencyjne pierwszą ich generację. Należy również pamiętać, iż wykresy, które powstają w ogólnie dostępnych programach komputerowych nie są potwierdzeniem skuteczności czy właściwości sprzedawanych produktów. Na rynku polskim istnieje wiele niezależnych laboratoriów, które taką informację potwierdzą. Dokument z pieczątką zewnętrznego  laboratorium, które wykonało badanie jest prawdziwym potwierdzeniem.

Pamiętaj nie ma pierwszej, drugiej czy dziesiątej generacji powłok hydrofobowych. W obecnej chwili każda powłoka zawierająca ceramiczne związki krzemu jest odporna na środki chemiczne do 13 pH, odporna na promieniowanie UV i zmiany temperatur. Wysoka cena także nie świadczy o tym  że ta właśnie powłoka jest skuteczniejsza od tej tańszej. Bywa tak że dystrybutor kupuje produkty za granicą i narzuca swoją wysoką marżę, lub w jeszcze gorszym przypadku ten właśnie dystrybutor sprzedaje powłoki kolejnemu odbiorcy, który narzuca swoją marżę i stąd bierze się wysoka cena.

Artykuł powstał we współpracy z HadwaoNet, https://sklep.hadwao.net

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie