Wymieniasz opony na zimowe/letnie? Koniecznie przyjrzyj się zdejmowanym gumom. Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, przechowujemy je byle jak, za co przyjdzie zapłacić cenę, gdy nadejdzie kolejny sezon. O opony trzeba dbać przez cały rok, bez względu na to, czy mówimy o letnich czy zimówkach. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co warto zrobić z oponami między sezonami.
Po zdemontowaniu opon poświęć trochę czasu na zweryfikowanie ich stanu. Zrób to dokładnie, aby nie przeoczyć np. mikropęknięć czy nierówno zużytego bieżnika. Wszelkie uszkodzenia warto skonsultować z wulkanizatorem, a w razie wystąpienia poważniejszej usterki należy wyrzucić oponę i kupić dwie nowe (opony zawsze wymienia się na całej osi).
Z pewnością nie pamiętasz, ile lat mogą mieć Twoje opony, dlatego jest to dobry moment na sprawdzenie. Wiek opony odczytasz na jej boku przy symbolu DOT. Jeśli gumy są starsze niż 7-8 lat, zdecydowanie zalecamy ich wymianę. Opony tracą swoje właściwości po przekroczeniu 10. roku eksploatacji, ale lepiej nie czekać aż do tego momentu.
Pora na kosmetykę, czyli wyjęcie z bieżnika wszelkich kamyków i innych elementów. Nie lekceważ tego, ponieważ nawet drobny kamień może doprowadzić do uszkodzenia bieżnika, a na pewno utrudni też wyważenie koła.
Po oczyszczeniu bieżnika możesz zabrać się za umycie opon i zabezpieczenie ich środkiem do pielęgnacji gumy. Na koniec włóż każdą oponę do foliowego worka (powinieneś dostać takie w serwisie wulkanizacyjnym). Teraz Twoje gumy są idealnie przygotowane do przechowywania. Na tym jednak praca się nie kończy.
Okazuje się, że większość kierowców nie ma pojęcia, w jaki sposób należy przechowywać opony między sezonami. Jeśli nie chcesz mieć z tym problemu, to po prostu skorzystaj z usługi swojego zakładu wulkanizacyjnego – większe punkty tego typu oferują przechowywanie opon za drobną opłatą, najczęściej około 10 złotych za jedną sztukę.
Wolisz przechowywać opony we własnym garażu czy w piwnicy? W takim razie pamiętaj o podstawowej zasadzie: opony bez felgi zawsze należy ustawić pionowo. Raz w miesiącu obróć opony tak, aby nie stały przez dłuższy czas na jednym fragmencie bieżnika.
W przypadku opon z felgami prawidłowy sposób przechowywania jest zupełnie inny. Tutaj koła należy ułożyć w stos, a wcześniej znacząco obniżyć ciśnienie w ogumieniu (dzięki temu koła będą się opierać na felgach, a nie na oponach).
Rada
Jeśli nie masz miejsca na podłodze, możesz przechowywać całe koła na hakach przytwierdzonych do sufitu czy ściany.
Pamiętaj również, że w pomieszczeniu do przechowywania opon powinna panować w miarę stała temperatura (optymalnie między 10 a 20 stopni Celsjusza). Gumy nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie słońca i wysokiej temperatury np. od grzejnika.