Dla kogo jest leasing samochodu?

Andrzej Winnicki
09.08.2021

Leasingowanie samochodu od lat uchodzi za bardzo korzystną opcję dla przedsiębiorców. Nic dziwnego, że według szacunku nawet 8 na 10 nowych aut jeżdżących w firmach zostało wziętych w leasing. Nie może być w tym przypadku i faktycznie bez trudu znajdziemy nabywców, dla których leasing samochodu jest atrakcyjnym i przede wszystkim opłacalnym rozwiązaniem. Sprawdź, czy Ciebie również nie ma na tej liście.

Firmy ze sporym przychodem

Jeśli masz działalność gospodarczą, która przynosi całkiem niezły przychód, to jedynym Twoim zmartwieniem są pewnie wysokie podatki. Możesz je obniżyć biorąc samochód w leasing – oczywiście tylko pod warunkiem, że jest Ci on rzeczywiście potrzebny.

Gdybyś zdecydował się na zakup gotówkowy, to Twoja korzyść podatkowa będzie mocno oddalona w czasie (amortyzacja). Przy leasingu osiągasz ją już od pierwszego miesiąca, ponieważ każda rata stanowi Twój koszt uzyskania przychodu – odliczasz też 50 proc. VAT przy użytku mieszanym lub 100 proc. VAT przy użytku wyłącznie służbowym (obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu).

Wniosek? Leasing samochodu na pewno jest dobrym rozwiązaniem dla firmy szukającej kosztów, która w dodatku ma zapotrzebowanie na nowe lub prawie nowe auta czy to dla właściciela, czy dla pracowników.

Firmy, które nie chcą angażować dużego kapitału

Obecnie leasingodawcy wykazują się sporą elastycznością i bardzo chętnie dostosowują swoje oferty do potrzeb oraz możliwości klientów. Jeśli zadeklarujesz, że nie interesuje Cię bardzo wysoka wpłata własna, natomiast możesz sobie pozwolić na spłacanie wysokiej raty miesięcznej, to bez problemu znajdziesz ofertę, która nie obciąży budżetu firmy na samym starcie.

Chodzi o to, że przy niskiej wpłacie własnej nie musisz od razu wykładać sporych pieniędzy, które stanowią kapitał przedsiębiorstwa na inne cele – na przykład inwestycyjne. To przekłada się również na większe bezpieczeństwo ekonomiczne, oczywiście tylko pod warunkiem, że faktycznie stać Cię na opłacanie comiesięcznej, stałej raty.

Firmy, którym zależy na wykupieniu auta po zakończeniu leasingu

Jeśli z góry zakładasz, że po zakończeniu umowy chcesz wykupić auto i dalej je użytkować, to leasing z niską kwotą wykupu (na przykład za złotówkę netto) jest dobrą opcją dla Ciebie. Spłacisz samochód w ratach, które odliczyć sobie w działalności, a na koniec za symboliczną kwotę staniesz się jego właścicielem. Dzięki temu auto w praktyce będzie Cię kosztować mniej, niż gdybyś kupił je za gotówkę jako osoba prywatna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie