Większość z nas się nad tym nie zastanawia, tymczasem okazuje się, że w Polsce obowiązują limity tankowania. Kierowca nie może przekroczyć określonej liczby litrów paliwa na jedno tankowanie, co z jednej strony ma zapobiegać brakom paliw, a z drugiej ma związek z kwestiami bezpieczeństwa. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.
Od razu uspokajamy, że te limity są na tyle wysokie, że przeciętny kierowca samochodu osobowego czy nawet dostawczego nie musi się nimi przejmować.
W przypadku zbiorników zamontowanych na stałe w pojeździe, wliczając zbiorniki do ogrzewania postojowego, limit wynosi 1500 litrów na pojazd. Jeśli dodatkowo samochód holuje przyczepę, to limit wzrasta o 500 litrów na każdą przyczepę.
Wielu kierowców tankuje paliwo do kanistrów, np. na potrzeby maszyn ogrodowych czy „na zapas”. Warto zatem wiedzieć, że tutaj także obowiązują limity. Tutaj maksymalnie można zatankować do 240 litrów.
Przepisy ściśle określają, że zbiorniki muszą być dedykowanymi kanistrami z zamknięciem, które zapobiega wydostawaniu się oparów paliwa. Pojemność pojedynczego kanistra nie może przekraczać 60 litrów. Inne pojemniki, na przykład butelki po wodzie, są zabronione.
Powyższe przepisy mają związek z bezpieczeństwem. Pamiętajmy, że paliwa, w tym benzyna, są substancjami łatwopalnymi, a ich transport podlega europejskim i polskim regulacjom ADR, które mają na celu zapobieganie wypadkom i zagrożeniom związanym z przewozem substancji niebezpiecznych. Przewożenie zbyt dużej ilości paliwa może wymagać uzyskania specjalnych pozwoleń lub uprawnień.
W przypadku złamania przepisów, np. zatankowania zbyt dużej ilości paliwa, przewożenia paliwa w nieodpowiednich pojemnikach lub transportu w sposób niezgodny z przepisami, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 3000 zł.