Czy warto kupić samochód powystawowy?

Krzysztof Jagielski
24.05.2022

Samochody powystawowe są prawdziwą rzadkością w ogłoszeniach. Wszystko dlatego, że błyskawicznie znajdują nabywców – czy to wśród pracowników salonu, czy ich znajomych. Jeśli uda Ci się znaleźć taką ofertę, to poważnie się nad nią zastanów. Sprawdź jakie są zalety, a jakie wady samochodów powystawowych.

To przemawia za zakupem auta powystawowego

Samochody powystawowe nieprzypadkowo sprzedają się praktycznie od ręki. Wiele osób poluje na takie okazje, ponieważ wie, że auto z wystawy w salonie jest w niemal perfekcyjnym stanie, bez przebiegu, a przy tym można je kupić w dużo korzystniejszej cenie.

Konkretnie? Rabat jest udzielany indywidualnie przez dealera, natomiast śmiało można liczyć na obniżkę sięgającą nawet 10% ceny katalogowej danego egzemplarza. To sporo, zwłaszcza w przypadku najdroższych modeli z bogatym wyposażeniem.

A propos wyposażenia – kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem samochodu powystawowego jest to, że dealerzy prezentują u siebie raczej tylko bogate wersje w mocnych wariantach silnikowych (chodzi przecież o zrobienie dobrego wrażenia na oglądającym).

Nie jest idealnie 

Samochody powystawowe to kusząca opcja, zwłaszcza po rabacie, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z jednego: nie jest to idealne rozwiązanie. Jeśli szukasz auta w stanie fabrycznym, to zdecyduj się na zamówienie egzemplarza do produkcji.

Po pierwsze: w samochodach powystawowych mogą występować różnego rodzaju defekty, jak uszkodzenia wnętrza czy zarysowania lakieru. Oglądający raczej nie obchodzą się z wystawionymi egzemplarzami zbyt delikatnie, testując je na różne sposoby, co zawsze grozi powstaniem odprysków, przetarć, a nawet rozdarć tapicerki.

Po drugie: nie zapominajmy, że samochody powystawowe spędziły na wystawie w salonie dealerskim nawet kilka miesięcy, co oznacza, że są adekwatnie starsze niż te zamówione do produkcji. Nie jest to oczywiście duży problem, jeśli samochód jest z bieżącego rocznika. Gorzej, gdy mamy ofertę zakupu auta powystawowego wyprodukowanego w ubiegłym roku -to ma już realny wpływ na jego wartość, z czego trzeba sobie zdawać sprawę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.