Zdecydowana większość nabywców kategorycznie odrzuca pomysł zakupu auta, które wcześniej jeździło na tzw. „elce”. Warto jednak chwilę się nad tym zastanowić. W rzeczywistości używany samochód po nauce jazdy może się okazać naprawdę sensownym rozwiązaniem, którego zaletom i wadom przyglądamy się w naszym poradniku.
Jeśli szukasz niedrogiego auta, które np. będzie pierwszym samochodem dorosłego dziecka po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, to była „elka” może się okazać świetnym zakupem. Nie dość, że będzie to samochód znacznie tańszy niż przeciętna wartość rynkowa, to jeszcze istnieje szansa, że dziecko właśnie na takim modelu odbywało kurs, dlatego będzie mu łatwiej wczuć się w rolę kierowcy i stopniowo podnosić swoje umiejętności za kierownicą.
Główną zaletą zakupu auta po nauce jazdy jest oczywiście bardzo atrakcyjna cena. Można tutaj liczyć na co najmniej kilkutysięczne dyskonto w stosunku do średniej rynkowej, ponieważ takie samochody nie są poszukiwane i większość nabywców się ich po prostu boi.
Nie zapominajmy również, że auto nauki jazdy jest narzędziem pracy, które musi być zawsze sprawne. Stąd też właściciele szkół bardzo dbają o dobry stan techniczny pojazdów, często aż do przesady.
Nie ma przypadku w tym, że wielu sprzedawców wręcz próbuje ukryć fakt, iż wcześniej auto pracowało w szkole jazdy. Takie auta mają opinię skrajnie wyeksploatowanych, pełnych usterek i tym samym kosztownych w utrzymaniu. To oczywiście zależy wyłącznie od stanu konkretnego egzemplarza.
Faktem jest natomiast, że decydując się na auto po nauce jazdy trzeba mieć świadomość, iż będzie ono mieć nieprzeciętnie wysoki przebieg, w dodatku zrobiony głównie w warunkach miejskich. W takich pojazdach z reguły występują różnego rodzaju problemy z układem napędowym i przeniesienia napędu, zwłaszcza z zespołem sprzęgła, skrzynią biegów, półosiami, jak i z hamulcami.
Ponadto trzeba się liczyć z tym, że samochód po nauce jazdy jest po prostu „zmęczony”, może mieć liczne uszkodzenia karoserii, naprawy blacharsko-lakiernicze czy wyeksploatowane wnętrze.