Alkomat może być niezwykle przydatnym urządzeniem, ale tylko wtedy, kiedy możemy zaufać wskazywanym przez niego wynikom pomiarów. Do tego potrzebna jest regularna kalibracja. Jeśli jej zaniechamy, prędzej czy później pojawią się przekłamania.
Alkomat porównuje próbkę powietrza pobraną od badanej osoby z zapisanym podczas kalibracji wzorcem poziomu zawartości alkoholu i podaje wynik w promilach lub mg/l. Jednak po upływie pewnego czasu alkomat w sposób naturalny lub pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych rozkalibrowuje się. Znajdujący się w urządzeniu sensor ulega zużyciu.
Dlatego żeby mieć pewność, że alkomat będzie prawidłowo wskazywał zawartość alkoholu w powietrzu wydychanym przez użytkownika, powinien być poddawany cyklicznej kalibracji.
Kalibracja to zabieg, podczas którego sprawdza się poprawność działania urządzenia (jest to tak zwane wzorcowanie), a następnie konfiguruje się jego oprogramowanie. Kalibracja alkomatu powinna być przeprowadzona z pomocą specjalistów (LucAnn.pl), by mieć pewność, że później podczas badania będzie on wskazywał właściwe wyniki.
Chodzi więc o to, by doprowadzić alkomat do stanu, który odpowiada parametrom technicznym wskazanym przez producenta. Proces ten odbywa się z zastosowaniem symulatora, czyli urządzenia dawkującego właściwą próbkę alkoholu w odpowiednim stężeniu, wtłaczaną przy zachowaniu właściwej wilgotności i temperatury.
Optymalna częstotliwość przeprowadzania kalibracji najczęściej znajduje się na karcie gwarancyjnej urządzenia albo w jego instrukcji obsługi. Im alkomat tańszy, tym częstszej wymaga kalibracji. Najtańsze półprzewodnikowe alkomaty mogą rozkalibrować się już po kilkudziesięciu pomiarach. Niezależnie od ilości wykonanych testów alkomaty półprzewodnikowe powinno kalibrować się co pół roku.
Urządzenia z sensorami elektrochemicznymi powinno się kalibrować co 6-12 miesięcy (lub 300-500 pomiarów) w przypadku tańszych alkomatów. Rzadziej kalibrowane są alkomaty profesjonalne - tu między kolejnymi kalibracjami wykonać można więcej niż 4000 pomiarów.
Co się stanie, jeśli zlekceważymy tę kwestię i nie będziemy regularnie oddawać urządzenia do kalibracji? Alkomat zacznie przekłamywać wyniki. Po czym możemy rozpoznać, że uległ rozkalibrowaniu?
Najprostszym testem jest wykonanie badania na osobie, o której wiemy, że nie spożywała alkoholu. Jeśli alkomat mimo to da wskazania pozytywne, będzie to znak, że nie funkcjonuje poprawnie. Podobnie przy zerowych wskazaniach przy badaniu osoby, która ewidentnie jest pod wpływem alkoholu.
Jednym z objawów są znaczące rozbieżności w wynikach pomiarów dokonanych w krótkich odstępach czasu. Na wyświetlaczu może pojawić się błąd sensora komunikowany - w zależności od rodzaju alkomatu - jako SEN, cErr, Err bądź Err0. Niektóre alkomaty mają też taką funkcję, że same komunikują konieczność kalibracji.
Artykuł partnera.