Zatrzaśnięte kluczyki w aucie? Co robić? 5 sposobów

Mariusz Siwko
16.01.2017

Taka sytuacja może się przytrafić każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, roztargnienie lub zwyczajny pech, aby doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie. W przypadku nowoczesnych aut jest to naprawdę poważny problem, ponieważ zaawansowane systemy antywłamaniowe znacznie utrudniają otwarcie drzwi bez kluczyka. Co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy 5 najlepszych sposobów.

  1. Zadzwoń po fachowców – firm zajmujących się tzw. awaryjnym otwieraniem samochodów nie brakuje. Fachowiec przyjedzie na miejsce w ciągu kilkudziesięciu minut, poprosi o okazanie dowodu rejestracyjnego i osobistego, a następnie zabierze się do pracy. Dobra informacja jest taka, że każde auto da się otworzyć. Zła natomiast, że przy okazji może dojść do uszkodzenia czy to karoserii, czy delikatnego mechanizmu zamka. Dlatego na fachowcu lepiej nie oszczędzać. Koszt takiej usługi to od 150 złotych.
  2. Zbij szybę – brzmi drastycznie, ale w przypadku starszych samochodów naprawdę może to być najlepsze rozwiązanie. Koszt wstawienia bocznej szyby nie jest wysoki (od około 100 złotych), więc opłaci się to bardziej niż proszenie o pomoc fachowca. Jeśli masz AC z rozszerzeniem ochrony szyb, to koszt naprawy weźmie na siebie ubezpieczyciel.
  3. Metoda na wieszak – znana z filmów, ale zadziwiająco skuteczna. Wymaga jednak wielkiej wprawy i przeciętny kierowca może mieć duży problem, aby otworzyć drzwi przy pomocy drutu. Metoda ta nie zadziała również w przypadku samochodów z podwójnym systemem ryglowania drzwi, których po zamknięciu nie da się otworzyć od środka.
  4. Zabawa we włamywacza – w Internecie można znaleźć wszystko, nawet porady dotyczące awaryjnego otwierania samochodów. Wystarczy poszukać. Jeśli masz czas i chcesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, to możesz spróbować jednej z polecanych metod – np. na piłkę tenisową. Wymaga to jednak wprawy i często narzędzi, których zakup może być po prostu nieopłacalny.
  5. Drugi komplet kluczyków – na koniec najbardziej oczywiste rozwiązanie problemu. Każdy samochód powinien posiadać dwa komplety kluczyków, właśnie na takie sytuacje. Jeśli je masz, to po prostu zadzwoń po kogoś, kto będzie mógł Ci je przywieźć i po sprawie. Pamiętaj jednak, aby co jakiś czas, np. co 3 miesiące, zamieniać komplety  – w niektórych autach nieużywany kluczyk może się rozkodować i będzie wówczas bezużyteczny.

Aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości wyrób w sobie nawyk wyjmowania kluczyka ze stacyjki za każdym razem, gdy opuszczasz auto lub zabierania karty Hands Free, jeśli samochód jest w nią wyposażony.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie