Zapłacimy więcej za badanie techniczne samochodu? Chcą tego diagności

Maciej Piwowski
27.04.2020

Nie każdy wie, że obecnie obowiązujące opłaty za badanie techniczne pojazdu, zostały ustalone… w 2004 roku. Minęło więc 16 lat. To cała epoka. W tym czasie ceny praktycznie wszystkich produktów i usług znacznie wzrosły. Nie dotyczy to jednak badań technicznych. Na ten problem zwracają uwagę sami diagności, którzy od dawna alarmują, że obecne stawki są stanowczo zbyt niskie w relacji do kosztów prowadzenia tego biznesu. Jakiej podwyżki domagają się diagności? Czy jest ona realna? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Nieciekawa perspektywa właścicieli stacji diagnostycznych

Badania okresowe pojazdów są w naszym kraju obowiązkowe. Każdy właściciel samochodu musi raz w roku odwiedzić stację diagnostyczną, a rolą diagnosty jest ocenienie, czy auto może się nadal bezpiecznie poruszać po drogach. Taka usługa oczywiście kosztuje. Obecnie opłata jest narzucana odgórnie na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 29 września 2004 roku.

Stawka za badanie techniczne samochodu osobowego wynosi dokładnie 98 złotych. Znacznie więcej muszą zapłacić właściciele pojazdów przystosowanych do zasilania autogazem. Tutaj opłata wynosi już 161 złotych.

Diagności alarmują, że te stawki są za niskie, bo w ciągu tych minionych 16 lat ich koszty wzrosły aż o 80%. Właściciele stacji diagnostycznych zwrócili się do grupy posłów z prośbą o pomoc, a ci wystosowali już interpelację do Ministra Infrastruktury, w której wnoszą o urealnienie stawek.

Na to się jednak, przynajmniej na razie, nie zanosi. Ministerstwo przypomina, że samo od dawna zapowiada zmianę opłat, ale dopiero po tym, jak Polska w całości wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2014 roku w sprawie badań okresowych pojazdów. Gdy to nastąpi, diagności będą mieć więcej pracy, a co za tym idzie, opłaty będą musiały wzrosnąć. Na razie jednak ministerstwo nie jest w stanie podać żadnej konkretnej daty wdrożenia dyrektywy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.