Zakup rozbitego samochodu: czy to ma sens?

Mateusz Nowak
20.04.2021

Zdecydowana większość nabywców samochodów z rynku wtórnego oczekuje, że wybrany egzemplarz będzie bezwypadkowy. Nie brakuje jednak osób, które konsekwentnie szukają aut po mniejszych lub większych kolizjach. To wcale nie musi być szaleństwo. Sprawdź, kiedy zakup rozbitego samochodu ma sens.

Kiedy cena jest bardzo okazyjna

Czasami udaje się znaleźć samochód wysokiej klasy, rewelacyjnie wyposażony, który po prostu brał udział w stosunkowo niegroźnej stłuczce, a jego obecny właściciel nie ma czasu ani ochoty na przeprowadzenie naprawy. Wziął odszkodowanie i teraz chce się pozbyć „wraku” za okazyjną cenę. Jeśli po oględzinach dojdziesz do wniosku, że jesteś w stanie przywrócić samochód do fabrycznego stanu za stosunkowo niewielkie pieniądze, to taki zakup ma jak najbardziej sens.

Kiedy masz do czynienia z bardzo rzadką wersją modelu

Wśród powypadkowych czy pokolizyjnych pojazdów warto szukać rzadkich egzemplarzy – najlepiej wersji limitowanych, krótko produkowanych i pożądanych przez nabywców czy nawet kolekcjonerów. Przykładowo: dobrym pomysłem może być zakup lekko uszkodzonego Renault Clio w wersji Williams, bo takie auta praktycznie w ogóle się już nie trafiają na rynku.

Rada

Miej tylko świadomość, że znalezienie oryginalnych części do rzadkich wersji pojazdów może być trudnym zadaniem.

Kiedy uszkodzenia są niegroźne

Ale uwaga: musisz być o tym przekonany, a najlepiej mieć ekspertyzę, która potwierdza, że uszkodzenia nie zagrażają konstrukcji pojazdu, że można je łatwo naprawić i przywrócić samochód do pełnej sprawności. Czasami po niewielkiej stłuczce auto może wyglądać tak, jakby spadło z klifu, ale to tylko pozory. W rzeczywistości uszkodzenia są tylko powierzchowne, dzięki czemu naprawa wcale nie będzie droga. Przy dobrej cenie zakup takiego samochodu może być prawdziwą okazją.

Kiedy możesz przeprowadzić gros napraw samodzielnie

Masz zdolności mechaniczne i blacharsko-lakiernicze, a może zaprzyjaźniony warsztat, w którym dostaniesz spory rabat na usługę? Są to argumenty przemawiające za tym, aby kupić rozbity samochodów, ponieważ doprowadzenie go do pełnej sprawności będzie o wiele tańsze niż normalnie. Na takim egzemplarzu można też nieźle zarobić, gdybyś zdecydował się go sprzedać po kilku miesiącach użytkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.