Zakup nowego samochodu w innym mieście – plusy i minusy

Mariusz Siwko
22.09.2017

W dobie Internetu osoby kupujące nowy samochód nie są już skazane na ofertę przedstawioną przez miejscowy salon. W ciągu kilku chwil można ustalić, czy dilerzy z innych miast nie mają lepszych propozycji. To duża wygoda, a przede wszystkim oszczędność, z której wiele osób chętnie korzysta. Nie jest jednak tak, że zakup nowego samochodu w innym mieście jest całkowicie bezproblemowy. O czym więc musisz pamiętać decydując się na taką opcję? Zapraszamy do poradnika.

Obejrzeć czy kupić „w ciemno”?

Teoretycznie ten problem jest lekko naciągany, ponieważ mówimy o nowym samochodzie, bez przebiegu, który powinien być w idealnym stanie. Jeśli przyjmiemy takie założenie, to auto można spokojnie obejrzeć w salonie u siebie, a kupić gdziekolwiek w Polsce. Jednak pamiętajmy o barierze psychologicznej.

Wydanie dużych pieniędzy na egzemplarz, którego się wcześniej nie widziało „na żywo” jest jednak lekko stresujący. Z drugiej strony mało komu będzie się chciało (i opłacało) dojechać np. z Bydgoszczy do Katowic, aby obejrzeć samochód identyczny jak ten, który stoi w salonie w tym pierwszym mieście. Tutaj trzeba po prostu rozważyć, czy kupującemu nie przeszkadza nabycie auta na odległość.

Co z powrotem do domu?

Nowe samochody oferowane w salonach w 99% przypadków nie są zarejestrowane. Wiążą się z tym dwa problemy:

  • Nie można takim autem po prostu wrócić do domu „na kołach”,
  • Kwestię rejestracji pojazdu trzeba załatwić korespondencyjnie.

Schemat wygląda następująco. Jan Kowalski decyduje się na zakup samochodu w innym mieście. Przelewa zadatek na konto salonu, a ten wysyła do niego kuriera z dokumentami auta. Wtedy Jan Kowalski musi zarejestrować samochód w swoim wydziale komunikacji i po otrzymaniu tablic pojechać z nimi po odbiór danego egzemplarza. Jest z tym trochę zachodu.

Kolejna kwestia to ubezpieczenie. W Polsce samochód bez ubezpieczenia OC nie może pokonać nawet metra, dlatego Jan Kowalski przed odebraniem auta musi jeszcze wykupić polisę. Na szczęście w tym chętnie pomoże salon – warto skorzystać z takiej opcji, bo jest szybsza, a poza tym dilerzy bardzo często mają lepsze oferty niż te dostępne dla osób prywatnych.

Podsumowując

Oto największe plusy zakupu nowego samochodu na odległość:

  • Możliwość wybrania najlepszej oferty cenowej.
  • Szerokie pole do negocjacji – salony mogą konkurować między sobą na najniższą cenę.

Trzeba jednak także pamiętać o minusach:

  • Kłopotliwe obejrzenie samochodu przed zakupem,
  • Czasochłonny proces rejestracji,
  • Znaczna odległość od domu – trzeba ponieść koszt dojazdu do dilera i powrotu do siebie.

Mimo wszystko biorąc pod uwagę różnicę w cenie zakupu, która w skrajnym przypadku może wynieść ponad 5000 złotych, gra jest warta świeczki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie