Zadbaj o te drobiazgi, a szybciej sprzedasz samochód

Maciej Piwowski
26.02.2018

Szczegóły mają znaczenie. To banał, o którym jednak zapomina wielu właścicieli próbujących sprzedać samochód. Każdy chce, aby proces ten trwał jak najkrócej, a uzyskana cena była jak najwyższa. Nadpodaż używanych samochodów na polskim rynku sprawia jednak, że trzeba się bardzo postarać, aby rzeczywiście wzbudzić zainteresowanie potencjalnych nabywców. Samo umycie karoserii i pobieżne wysprzątanie wnętrza to zdecydowanie za mało. Konieczne jest również zadbanie o drobiazgi. Jakie? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Spinki od elementów plastikowych

Ich brak zawsze sprawia, że oglądającemu zapala się czerwona lampka. Może to bowiem świadczyć  o niedbale przeprowadzonej naprawie powypadkowej. Spinki są tanie, kupisz je w każdym sklepie motoryzacyjnym czy w Internecie. Uzupełnił wszystkie braki, szczególnie pod maską oraz w kokpicie, by nabywca nie przestraszył się na widok nieestetycznych dziur.

Działanie drobnych elementów wyposażenia

Twój samochód ma bogate wyposażenie? Fajnie, ale czy na pewno wszystkie elementy działają? Koniecznie to sprawdź. Nic tak nie psuje obrazu auta, jak niedziałająca klimatyzacja, niesprawne podgrzewanie foteli czy z trudem podnoszące się elektryczne szyby. Naprawienie tych rzeczy nie musi być bardzo drogie, a z pewnością podniesie to wartość samochodu.

Czystość tapicerki

Plamy na kanapie czy fotelu od razu sprawiają, że pryska czar. Lepiej więc usunąć je zanim samochód zostanie wystawiony na sprzedaż. Jeśli wnętrze pojazdu jest dość mocno zapuszczone, zainwestuj 100-200 złotych w profesjonalne czyszczenie. To z pewnością się zwróci. Plamy na tapicerce zawsze świadczą o niechlujstwie właściciela, co nie wróży dobrze kondycji technicznej samochodu.

Porządek w bagażniku, kompletność wyposażenia

Wielu właścicieli kompletnie bagatelizuje porządek w bagażniku, wychodząc z założenia, że jest to część użytkowa i nikt nie przykłada wagi do jej wyglądu. Nic bardziej mylnego. Błoto, gruz, uschnięte rośliny – na widok tych elementów kupujący może pomyśleć, że samochód był wykorzystywany do ciężkiej pracy. Zadbaj również o to, aby wszystkie elementy wyposażenia bagażnika były na swoim miejscu: gaśnica, apteczka, koło zapasowe/dojazdowe/zestaw naprawczy itd.

Czystość szyb

A także przestrzeni wokół szyb. Chodzi głównie o uszczelki. W tych miejscach lubią się pojawiać zacieki i białe wykwity, co wygląda bardzo nieestetycznie, a także budzi podejrzliwość u oglądającego. Szmatka, trochę płynu do szyb i 10 minut pracy - efekt będzie o niebo lepszy.

Pamiętaj także o innych drobiazgach, jak usunięcie zapachu wilgoci, czystość kokpitu, odkurzenie wykładziny i przyklejenie luźnej podsufitki. Te szczegóły naprawdę mają ogromny wpływ na ostateczną cenę sprzedaży samochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.