Zabytkowy samochód – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Marek Szydełko
14.11.2016

Kupno zabytkowego auta jest bardzo ryzykowną inwestycją, ponieważ są to samochody wiekowe, często po wielu przejściach, a ich stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia. Mimo to nie brakuje chętnych. Pięknie odrestaurowana Warszawa czy Syrena prezentuje się fantastycznie i jest powodem do dumy właściciela. Zanim jednak kupisz zabytkowe auto i zabierzesz się do jego renowacji, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę.

Stan blacharski

Jest najważniejszy, ponieważ wymiana elementów poszycia, nie wspominając już o podłodze, to bardzo kosztowna operacja. Warto również pamiętać o bardzo małej podaży takich części – w końcu np. drzwi do Warszawy nie są oferowane w hurtowniach motoryzacyjnych i można je znaleźć wyłącznie na giełdach – a i to zdarza się niezwykle rzadko.

Dlatego oceniając stan zabytkowego auta skup się przede wszystkim na kondycji blacharki. Pojedyncze ogniska rdzy nie są jeszcze powodem do zrezygnowania z zakupu, ale dziury, pęknięte mocowania i sypiący się lakier – już tak.

Dokumentacja

Jeśli w przyszłości zamierzasz zarejestrować swój samochód jako zabytkowy, to koniecznie zwróć uwagę, czy dany egzemplarz ma kompletną dokumentację. To zawsze podnosi wartość auta, a ponadto ułatwia późniejsze załatwianie spraw w urzędach. Samochód musi mieć dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu. Przyda się książka serwisowa, a miłym dodatkiem będą różne rachunki, prospekty reklamowe i zdjęcia np. z dnia zakupu.

Oryginalność samochodu

Ma kluczowe znaczenie dla późniejszej renowacji. Pamiętaj, że aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, musi składać się z oryginalnych części przynajmniej w 75%. Wystarczy więc, że poprzedni właściciel wymienił silnik na nowszy i dołożył nową tapicerkę, a auto nie będzie już mogło pretendować do miana zabytkowego.

Warto więc nawet wydać nieco więcej, ale mieć pewność, że samochód jest oryginalnie zachowany. Zwracaj uwagę na wszelkie detale, jak lusterka, radio, nawet dywaniki i układ wydechowy. Są to elementy łatwo wymienialne, ale ich zdobycie na rynku wtórnym może być zadaniem ekstremalnie trudnym i drogim.

Rada

Jeśli nie masz pełnej wiedzy na temat danego modelu samochodu, poproś o pomoc pasjonatów. W Internecie działają kluby miłośników różnych aut. Ich członkowie zwykle bardzo chętnie pomagają w wyborze – czy to na odległość, czy podczas osobistych oględzin.

Nie licz też na to, że uda Ci się kupić świetnie zachowany zabytkowy samochód za bezcen. Ich właściciele doskonale orientują się w rynkowych realiach i wiedzą, że takie auta są bardzo poszukiwane – dlatego windują ceny. Bez kilkunastu tysięcy złotych w kieszeni nie masz co marzyć o kupnie polskiego klasyka, nie wspominając już o perełkach niemieckiej czy włoskiej motoryzacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie