Wielka zmiana zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej

Maciej Piwowski
01.06.2017

Zarządzanie jakością w branży motoryzacyjnej od wielu lat opierało się nie tylko na standardzie ISO 9001, ale też szczegółowych wytycznych. Początkowo krajowych, a w późniejszym okresie międzynarodowych.

Do niedawna była to specyfikacja techniczna ISO TS. Bowiem w 2016 roku IATF opublikował oficjalny komunikat prasowy, w którym ogłosił powstanie nowego międzynarodowego standardu. ISO TS 16949:2009 odchodzi do lamusa, a nową normą, która zastąpi dotychczasowy system będzie IATF 16949:2016.

IATF 16949 to nowy międzynarodowy standard dla całej branży motoryzacyjnej. Warto wiedzieć, że nowa norma będzie dopasowana do poprzednich regulacji i będzie w dużej mierze odnosić się do wymagań ISO TS. Każdy podmiot, który posiada certyfikat starego typu będzie musiał dopasować się do nowych wymogów, aby utrzymać certyfikat zgodny z IATF 16949. (http://www.bureauveritas.pl/)

Jak przejść na nową normę?

Certyfikaty normy ISO TS stracą ważność po dniu 14 września 2018 r. i od tej pory będą obowiązywać wyłącznie nowe regulacje. Warto jednak wiedzieć, że audyty certyfikacyjne, sprawdzające oraz recertyfikacyjjne będą przeprowadzane na nowych zasadach już od 1 października 2017 roku. Organizacje, które posiadają certyfikat ISO/TS 16949:2009 czeka audyt przejścia, który będzie przeprowadzany łącznie z zaplanowanym audytem nadzoru lub audytem recertyfikacyjnym. Audyt ten będzie trwał, co najmniej tyle samo czasu, co audyt recertyfikacji i będzie obejmował cały system. Przed wykonaniem tego audytu firma musi udostępnić dokumentację systemową celem wykonania jej przeglądu poza jej terenem. Co ważne nie ma możliwości przejścia na zgodność z IATF 16949 poprzez audyt przeniesienia (transferu) do nowej jednostki certyfikacyjnej zatwierdzonej przez IATF. Przejście na nowe zasady nie może też odbyć się na podstawie dodatkowego audytu specjalnego. Jeśli jakaś firma nie zdąży wykonać audytu przejścia w określonych przez IATF terminie, to będzie musiała poddać się ponownemu audytowi początkowej certyfikacji.

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.