Jeżeli ktoś uważa, że aby zostać taksówkarzem wystarczy tylko chcieć… jest to po części prawda. Jednak należy też spełnić serię wymagań i posiadać odpowiednie uprawnienia. Bo jak się okazuje i być może nie wszyscy są tego świadomi – taksówkarze nie pracują w korporacjach, sami prowadzą własne działalności gospodarcze i muszą przejść dosyć pokrętną drogę do wykonywania tego zawodu.
Taksówkarze nie mają tak łatwo jak kierowcy ubera, ale to też ich wyróżnia, ponieważ są lepiej przygotowani do świadczenia usług. Mają specjalne uprawnienia, są sprawdzeni pod kątem znajomości miasta, po którym jeżdżą, a także nie mają problemu ze znajomością zasad bezpieczeństwa. Tego samego chyba nie powiemy o kierowcach, którzy nie posiadają licencji taxi w Warszawie.
Co musi spełnić przyszły kierowca taksówki?
Aby zostać kierowcą taksówki przede wszystkim trzeba otrzymać odpowiednią licencję taxi na określony samochód oraz określony rejon (zwykle miasto i obrzeża). Ale, nie każdy tak o może otrzymać ten dokument. Wcześniej należy spełnić szereg wymagań i koniecznych szkoleń, aby móc się o to ubiegać. Ale zacznijmy od początku.
Idąc do odpowiedniego organu, aby wydał nam licencję, by móc wykonywać zawód taksówkarza w danym mieście, trzeba przede wszystkim mieć ukończone 21 lat. Uważa się, że jest to minimalny okres, aby kierowca nabrał pewności za kierownicą oraz odpowiedzialnie podchodził do powierzanych mu zadań. W końcu będzie przewozić ludzi – istoty żywe, mają przez ten czas odpowiadać za ich życie oraz zdrowie. Kolejnym warunkiem jest posiadanie ważnego prawa jazdy kategorii B. Nie ma tutaj ograniczeń co do długości stażu czy informacji czy wcześniej osoba mogła w jakiś sposób utracić dokument i to dyskwalifikuje. Ale za to jest inny wymóg – też formalny.
Przyszły kierowca taksówki nie może być osobą karaną prawomocnym wyrokiem. Są tutaj zastrzeżenia co do przestępstw, jakich mógł dokonać. Między innymi, nie mógł umyślnie działać przeciwko życiu lub zdrowiu ludzkiego, posługiwać się fałszywymi dokumentami, narażać na niebezpieczeństwo innych kierowców – także umyślnie czy zostać ukaranym za nieuszanowanie cudzej wolności do słowa, wyznania, seksualności czy obyczajowości. Tym samym w tym miejscu pomocny będzie dokument z Krajowego Rejestru Karnego. On wyczerpuje temat i jednoznacznie odpowiada na pytanie, czy ktoś jest karany czy też nie.
A teraz do działania!
Są to prawie wszystkie formalne warunki, aby ubiegać się o uzyskanie licencji taxi. Od tego momentu trzeba działać. Pierwszym krokiem jest założenie własnej działalności gospodarczej, ponieważ taksówkarze nigdy nie pracują dla korporacji taksówkarskich, a jedynie przy nich, rozliczając się na zasadzie prowizji od klienta i miesięcznego abonamentu, dzięki którego można używać loga korporacji i korzystać z ich radia do przejmowania osób zainteresowanych usługami.
Gdy i to załatwimy, czas na kurs taxi. Jedynie kierowcy zawodowi mogący pochwalić się pięcioletnim doświadczeniem są z niego zwolnieni. Inne osoby muszą przejść szkolenie, które trwa 20 godzin i są omawiane kwestie związane z przewozem, zasadami bezpieczeństwa czy topologią samego miasta. Po kursie taxi należy podejść do egzaminu. Uzyskując wynik 70% poprawnych odpowiedzi, można pochwalić się pozytywnym finałem. Od tego momentu trzeba tylko ubiegać się o wspomnianą wcześniej licencję taxi. Jest ona wydawana na okres od 2 do 15 lat w zależności od miasta i na określony samochód oraz rejon. Od tego momentu można powiedzieć, że jest się pełnoprawnym taksówkarzem!
Artykuł sponsorowany.