W czym napęd hybrydowy pozostaje lepszy niż w pełni elektryczny?

Maciej Piwowski
22.01.2024

Elektryk czy hybryda? To jeden z typowych dylematów, przed jakimi stają dziś nabywcy samochodów. Nie ma wątpliwości, że napęd w 100% elektryczny będzie promowany w przewidywalnej przyszłości, natomiast na ten moment optymalnym rozwiązaniem wydaje się być napęd hybrydowy. Jego najważniejsze przewagi omawiamy w naszym poradniku.

Wszechstronność

Napęd hybrydowy to bardzo dobry kompromis między ekologią, ekonomią, a funkcjonalnością pojazdu. Nie dość, że zapewnia niskie zużycie benzyny, to jeszcze umożliwia znaczące ograniczenie emisji spalin, będąc przy tym o wiele tańszym rozwiązaniem w porównaniu z napędem w 100% elektrycznym.

Lepiej sprawdzi się w dalekiej trasie

Napęd hybrydowy jest dużo lepszym wyborem dla osób, które użytkują samochód przede wszystkim w trasie lub regularnie pokonują nim kilkaset kilometrów w jedną stronę i nie chcą wydłużać podróży nawet o kilka godzin z powodu konieczności ładowania baterii. Tutaj hybryda pokaże swoją przewagę, oferując większy zasięg przy zachowaniu niskiego zużycia paliwa.

Wygoda

Napęd hybrydowy to lepszy wybór dla osób, które nie mają możliwości zamontowania ładowarki w przydomowym garażu, a przy tym nie posiadają własnej instalacji fotowoltaicznej. W takiej sytuacji wciąż o wiele wygodniej jest mieć możliwość szybkiego zatankowania auta na klasycznej stacji, bez stresowania się dostępnością publicznych ładowarek.

Łatwiejsza sprzedaż

Napęd elektryczny nadal nie budzi powszechnej sympatii, a wiele osób wciąż mu nie ufa. Jeśli więc chcesz kupić auto na 3-4 lata, po czym się go pozbyć, to rozsądniejszą opcją wydaje się być postawienie na hybrydę, którą potencjalnie za jakiś czas będzie o wiele łatwiej sprzedać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie